Bosnalı Sırplar’dan provakatif ‘peçe’ teklifi

Bosna-Hersek parlamentosundaki Sırp partilerin bazı milletvekillerinin teklifiyle gündeme alınan ve ülkede ”kadınların peçe ile gezmesini yasaklamayı” öngören kanun teklifi, bugün meclisin genel kurulunda görüşülecek. Bu maddenin görüşülmesine tepki gösteren bazı sivil toplum örgütleri üyeleri, parlamento binası önünde bir araya gelerek protesto gösterisinde bulundu.

Herkese Adalet İnsan Hakları Derneği Başkanı Naca Dizdareviç, yaptığı basın açıklamasında, parlamento üyelerinin çok daha önemli konularla ilgilenmeleri gerektiğini vurguladı.

“ÖNCE İŞSİZLİĞE ÇARE BULUN”

Parlamenterlerin insanların giyim ve kuşamlarıyla uğraşmaları yerine, mesailerini kötüye giden ülke ekonomisini düzeltmeye ve yüzde 42 oranındaki işsizliğe çare bulmaya harcamasını isteyen Dizdareviç, ”Dünya genelinde İslamofobiyi yaydıranlar Bosna’da da aynı şey yapmak istiyor. Bu toplum demokratik ve kültürlü bir toplumdur ve burada hiç kimsenin özgürlükleri engellenmemelidir” dedi.

Dizdareviç, bu tür kanun tekliflerinin Bosna Sırp Cumhuriyeti’nden gelmesini de manidar bulduğunu söyledi.

Gösteriye katılanlar, parlamento binası önünde bir süre slogan atıp oturduktan sonra dağıldı.

Bosna Hersek parlamentosunda bugün akşam saatlerinde görüşülecek ”peçe yasağı” kanun teklifi, 2 gün sonra genel kurulda milletvekillerinin oylamasına sunulacak.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın