TMK mağduru çocuklara özgürlükleri iade ediliyor!

Terörle Mücadele Kanunu’ndaki(TMK) değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onanmasının ardından cezaevindeki çocukların tahliye işlemleri başladı. Tahliye olanlardan biri de sembolik bir isim haline gelen Berivan’dı. Geçen yıl Batman’da polise taş attığı iddiasıyla tutuklanan 16 yaşındaki Berivan, zorlu geçen 291 gün sonra özgürlüğüne yeniden kavuştu.

Berivan ilk açıklamasında “İlk kez ailemden uzak kaldığım için çok zorlandım. Haksız yere tutuklandığım için psikolojim bozuldu. Günlerce ağladım. 7 yıl 9 ay cezaevinde kalacağımı düşünüyordum, özgürlüğüme kavuşacağımı hayal bile edemiyordum. Polisler gece beni cezaevinden alınca çok korktum ancak bayan polis bana özgür olduğumu ve korkmamamı söyledi. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Hayat benim için yeni başladı.” dedi.

TMK’daki değişiklik sorunu çözmeyebilir!

TMK mağduru çocuklar devam ederken, İHD Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan açıklamada TMK’da yapılan değişiklik kapsamında çocukların “Örgüt üyesi” olarak yargılanmayacağına dair beklentilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada çocukların TMK’nın değil TCK’nın 220/6 maddesi ve 314/2 maddesi gereğince yargılandığını ve cezalandırıldığını belirtildi. Yapılan yasal değişiklikle çocukların yine “örgüt üyesi” suçlarından yargılanacağı iddia edilerek “Çocukların örgüt üyesi gibi yargılanıp ceza alınmasının önüne geçilmek isteniyorsa ortaya samimi bir niyet konulup TCK 220. ve 314. maddelerinde değişikliğe gidilmelidir. Aksi takdirde bu sorunları birkaç ay sonra konuşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” denildi.

Platform Haber

Bir cevap yazın