Olmayan yasak kalkmış gibi gösteriliyor!

Nizam Hukukçular Derneği (NİZAMDER) Başkanı Emin Bayram, Hakim Osman Kaçmaz’ın başında bulunduğu Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül ve Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan aleyhine TCK ve İnkilap kanunlarına muhalefetten açılan davadaki ret gerekçesinin kamuoyunda yanlış yorumlandığını belirterek, “Anayasa’da zaten başörtüsü yasağı diye bir yasak yok. Olmayan bir yasağın ortadan kalkmış gibi gösterilmesi anlamsız ve yanlış bir durum.” dedi.

HaBertaraf’a konuyu değerlendiren Bayram, Anayasa’da başörtüsü yasağı diye bir yasağın söz konusu olmadığını belirterek, kamusal alan ifadesinin Anayasa Mahkemesi tarafından hukuksuz bir şekilde dayatılan suni bir yasak olduğunu dile getirdi.

Olmayan bir yasak üzerine açılan bir davada verilen ret kararının “kamusal alanda başörtüsü yasağı kalktı” şeklinde değerlendirilmesinin yanlış ve anlamsız olduğunu vurgulayan Bayram, temelsiz ve hukuksuz başörtüsü yasağının tümden ortadan kaldırılması için yeni Anayasa çalışmalarına toplumun mutlaka destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Habertaraf

Bir cevap yazın