Pakistan’da 4 milyon kişi mağdur

BM’nin Pakistan’daki insani işler koordinasyon bürosu OCHA’nın şefi Manuel Bessler, Cenevre ile İslamabad’dan yaptığı telekonferansta, muson yağmurlarından kaynaklı su baskınlar ve toprak kaymalarından “Şu veya bu şekilde 4 milyon aşkın kişi etkilendi” dedi.

1500’Ü AŞKIN ÖLÜ

Pakistan’daki durum için “büyük felaket” diyen Besller, muson yağmurları genellikle Ağustos bitiminde sona erdiği için durumun ağırlaşmasından endişe ettiğini söyledi.

Ülkenin kuzey batısını vuran sel felaketinden dolayı 1500’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. 1 milyon dolayında kişi de evsiz kaldı. Krizi yönetemedikleri için sivil makamlara yönelik güvensizlik de arttı.

EN ÇOK SEL MÜLTECİLERİ ETKİLEDİ

Sel sularının en çok etkilediği kesim ise 25 yıl önce ülkeye gelen mülteciler oldu. Yol kenarlarında yaşamaya çalışan mülteciler şimdi yine evsiz.

Afganistan’dan yıllar önce Pakistan’a iltica eden Gül Hasan, sel sularının yaşadıkları kampı bastığını anlatıyor. Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum bölgede çadır dağıtıyor fakat bu yardım felaketin boyutları dikkate alındığında çok cılız kalıyor.

SİNDH BÖLGESİNİ DE VURDU

Sel felaketi kuzey batıyı ve Pencap bölgesini vurduktan sonra bu kez güneydeki Sindh bölgesini etkisi altına aldı. Bölge yetkilileri ağır can ve mal kaybı yaşanabileceği uyarısında bulundu. Tehdit altındaki alçak alanlarda 350 bin dolayında kişi tahliye edildi. 

Onlarca yerleşim alanı sular altında kalmasına rağmen bazı köylüler evlerini halen terk etmek istemiyor. Yerel yetkili Inamullah Harej, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bizden şehirlerle ilgilenmemizi, endişe duymamamızı, çok iyi yüzücü olduklarını söylüyorlar” dedi.

Felakete karşı hazır olduklarını söyleyen Harejo, binden fazla kurtarma çalışanının yanı sıra 400 askerin gemi ve helikopterlerle yardım için bölgede olduğunu söyledi.

KÖYLER VER TARIM ARAZİLERİ YOK OLDU

Geçen haftadan bu yana rekor düzeydeki aşırı yağmurlar nedeniyle kuzey batıdaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde köyleri ve tarım arazileri tamamen sular altında kaldı. Bu bölgede hayatta kalanlar ilk yardım merkezlerine akın ediyor.

Ayrıca Pencab bölgesinde 25 bini aşkın ev yok olurken, 16 kişi hayatını kaybetti.

Sel sularının yolları ve köprüleri tahrip etmesi nedeniyle yardıma muhtaç insanlara ulaşmada güçlük çekiliyor.

Turgut Alp Boyraz / TİMETURK

Bir cevap yazın