Kocaeli 278. Eylem: Vesayetçi kurumların egemenliğine son!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekülleri Platformu 278.hafta basın açıklamasını, İzmit İnsan Hakları Parkı, özgürlük meydanında yaptı.Basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına Sinan çamurcu yaparken, Kocaeli Sivil Anayasa Platformu ve diğer STK larda destek verdi.Satt 17.00 da yapılacak, “Anayasa Değişikliği Neler getiryor” konulu panele katılmak için gelen SDP, Sivil dayanışma Platformu üyelerinden başkan, Ayhan Ogan,  Adaleti Savunanlar Derneğinden Bursa temsilcisi  Arif Çelenk, SDP Odu temsilcisi Recai Gönül kısa konuşmalara yaptılar..

BASIN AÇIKLAMASI:

Değerli Kocaelililer ve Basın Mensupları,

Türkiye’de eşi benzeri olmayan ve 278 haftaya ulaşan basın açıklamalarımız kendi çapında bir rekorun sahibi olmuş bulunuyor. MAZLUMDER Kocaeli Şubesi olarak İnsan Hak ve Özgürlüklerini koruma ve geliştirme adına – uğradığımız haksız kınamalara kulak asmadan – şehrimizde saygın bir yer edindiğimize inanıyoruz. Bugün MAZLUMDER ismi düşünceleri farklı olsa da birçok kesim tarafından saygıyla anılıyor.

Son birkaç haftadır Anayasa değişikliği referandumu konusunu ele almış ve tüm eksikliklerine rağmen ki, eksiklikler konusundaki rezervlerimizi muhafaza ediyoruz, bürokratik ve askeri vesayetin millet egemenliğinden ellerini çekmesi uğruna neden ‘’Yetmez ama evet’’dediğimizi izah etmeye çalışıyoruz.

Her türlü siyasi organizasyon karşısındaki bağımsız duruşuyla, tabir yerindeyse ‘’ İktidarın Sivil Toplumu’’  içinde yer almayan bir dernek olarak muhafazakâr ve dindar bir görüntü veriyor diye iktidarın tüm yaptıklarını onaylamak zorunda değiliz. Özellikle mevcut anayasa değişikliğinin Türk Siyasi tarihinde bir dönüm noktası gibi sunulması eksikliklerin dile getirilmemesi bizim açımızdan yanlış olacaktır.

Darbe anayasalarının temel ruhunu yansıtan, 1960 darbesinin bir ürünü olarak Anayasaya giren ve 1980 darbesinden sonra korunan Milletin egemenliğini devlet kurumlarıyla paylaşmak zorunda bırakan 6. Maddeye dokunulamadı bile. YÖK’ün yapısında en ufak bir değişiklik yok ve çokça kutsanan millet egemenliğinin mecliste yeterince temsil edilmesini sağlayacak seçim barajının düşürülmemesi bu kısmi değişiklikte sayılabilecek eksikliklerin başında yer alıyor.

Bu eleştirileri tarihe bir not düşmek için yapıyoruz ve MAZLUMDER olarak 13 Eylül sabahı sivil, özgürlükçü ve adaleti önceleyen yeni bir anayasa talebini seslendireceğimizi buradan ilan ediyoruz.

MAZLUMDER olarak bu anayasa değişikliği paketini destekliyoruz. Vesayetçi kurumların yapısının değişmesi adına EVET diyoruz.
 
 
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına
Sinan ÇAMURCU
Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın