17 Ağustos’u unutmak, daha çok ölmektir!

17 Ağustos Marmara Depremi’nin ardından 11 yıl geçti. Milyonlarca insanın hayatını etkileyen, on binlerce insan için hayatın sonu anlamına gelen o büyük depremin izleri ve yaraları hâlâ devam ediyor. Yaşanan acılar unutulmasa da, ne yazık ki depremden alınması gereken dersler şimdiden unutuldu gitti.

Ne yapım ne de ruhsat-denetim aşamasında ihmali olanların herhangi bir ceza almaması, yeni ihmallere kapı araladı. Hasarlı birçok binada makyaj niteliğinde sıva-boya işlemleriyle adeta tehlikenin üstü örtülürken, risk taşıyan yapılarla ilgili de esaslı çalışmalar yapılmadı. Çok katlı binlerce bina ise şiddetli bir depremle maalesef toplu mezarlıklara dönüşebilme riski taşıyor. Okul binalarının ne kadarının hangi oranda ayakta kalabileceğinden de şüpheliyiz.

Tüm bu risklere rağmen siyasi irade ve yerel yönetimler, depreme karşı gerekli çalışmaları ihmal ettiği gibi, 22 Temmuz 2010 tarihinde Meclis’ten geçen torba yasayla birlikte, ölüm oranlarının artmasında ciddi bir payı olan kaçak yapılaşmaya da yeni ve gizli bir imar affı daha getirilmiş oldu.

Yapılaşmaya açılmış hazine arazilerinin satışına imkan veren ve yapılarla ilgili herhangi bir sınırlama yapılmayan değişiklikle, adeta bugüne kadar sağlanan rant yasallaştırıldı. Böylece yeni rant alanların ortaya çıkması bir kez daha teşvik edildi. Doğanın tahribi, insan hayatının değersizleştirilmesi anlamına gelen ve son dakika değişiklikleriyle Meclis’ten geçirilen böylesi uygulamalar, halka değil ranta hizmet demektir.

Depremin üzerinden yıllar geçtikçe depreme karşı duyarsızlığın artması tedirgin edici bir hal. Fay hatlarıyla dolu ve herkesin hayatında en az bir kez toprağın şiddetle sarsıldığına şahit olduğu bir coğrafyada; böylesi bir duyarsızlığın sonuçlarını 11 yıl önce hep birlikte yaşamıştık. Ne çabuk unutuldu?

Sakarya Dayanışma Derneği olarak 17 Ağustos Marmara Depremi’ne yakınlarını kaybetmiş herkesin acılarını paylaştığımızı belirtiyor; aynı dramın tekrarlanmaması için tüm yetkili mercileri duyarlı ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Sakarya Dayanışma Derneği adına

Kadrican Mendi

Dernek Sözcüsü

Bir cevap yazın