Akyazı 185. Eylem: Başörtüsü yasağı çözümsüz kalamaz!

Türkiye’de bir şeylerin değiştiği söyleniyor. Özgürlüklerin önündeki engeller ne yazık ki hala kalkmış değil. Gerçi kimlikler tanınıyor; Kürtçe, Arapça yayın yapan televizyonlar radyolar açılıyor. Yıllardır yapılan bazı yanlışlıklardan dönülüyor. Başörtüsü üzerindeki baskılarsa bitmiyor. Eğitim hakları, çalışma hakları ellerinden alınan genç kızların mağduriyeti bir türlü nihayet bulmuyor.

BM’den başörtüsü ayrımcılığına son verilmesi çağrısı yapılıyor. İnançları gereği başlarını örterek okumak isteyen, çalışmak isteyen genç kızlar kadınlar BM’den bir şey beklemiyor. Asırlardır İslam’ın bayraktarlığını yapan Türkiye başörtüsü yasağını biran evvel bitirmeli, dünyaya örnek teşkil edecek özgürlüklerin önünü açan bir tavır sergilemelidir.

BM Türkiye’den başörtüsü yasağı nedeni ile kaç kadının yüksek öğretime erişme hakkından yoksun kaldığını ortaya koyan istatistik çalışma bekliyor. Türkiye bunu bile yapmıyor. Başörtüsü yasağının eğitim, çalışma, sağlık, politik ve Kamu yaşamına katılımı üzerindeki olumsuz etkilerin değerlendirildiği çalışmalar isteniyor. Bir sonraki rapor dönemi olan 2014 yılına kadar bu çalışma sonuçları ile başörtüsü yasağının ayrımcı sonuçlarının tamamen yok edilmesine ilişkin önlemlerin açıklanması talep ediliyor.

İktidarın, ikiyüzlü muhalefetin başörtüsünü hükümet hakkında alay konusu olmaktan çıkartıp biran önce çözüme kavuşturacak adım atmasını bekliyoruz. Artık başörtülü okumanın, başörtülü çalışmanın önünde engel kalmamalıdır. Başörtüsü sizin her seçim öncesi vaat malzemeniz olmamalıdır. Başörtüsünü inançları gereği örtenler sizden lütuf beklemiyor, haklarının gasp edilmesinin önüne geçilmesini bekliyor.

HSYK’nın unvanlı hakim ve savcıların yerlerini değiştirmek istemesinin önüne geçilmesini olumlu buluyoruz. Adalet Bakanı’nın kararlı duruşunun devam etmesini bekliyoruz. Referandumda inanıyoruz ki adaletteki bu kast sistemini değiştirecek müspet sonuçlar alınacaktır.

Hemen her konuda basın açıklaması yapan “ Lav silahlarına boru, darbe belgelerine kağıt parçası diyen, savaş muhbiri üzerinde elini kolunu sallayarak tehditler savuran Emekli Genel Kurmay Başkanı Heronlar konusunda bir şeyler söylemiyor. Kendisinden son bir açıklama bekliyoruz. Görüntüler yalan desin, yok böyle bir şey desin, desin artık.

Pakistan’da sel felaketine maruz kalan kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz, ölenlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Türk halkı kardeşleri için hertürlü yardımı yapıyor. Yardım kuruluşları eliyle kardeşlerimizin acılarını saracağız, bu bizim insanlık görevimizdir. Kardeşlerimizin acıları tamamen dininceye kadar yardımların devam edeceğine inanıyoruz. Allah CC tüm insanlığı felaketlerden korusun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum der Sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın