Kocaeli 279. Eylem: Darbecilerin yargılanması için Evet!

Türkiye 13 Eylül sabahı yeni bir güne başlayacak. Darbeye karşı demokrasi için, yasaklara karşı özgürlük için, vesayete karşı milli iradenin tecelli olması için, seçkinlere karşı seçilmişler için, imtiyazlılara karşı eşitlik için, fişlenmeye karşı insan haklarını önceleyen bir anlayış için yeni bir sayfa açılacak. Bu bir değişimin başlangıcı olacak. Yeni bir sivil anayasanın hazırlanmasına,  inanıyoruz ki bir kıvılcım olacak.
 
12 Eylül’de kurulan Sıkıyönetim mahkemelerince, 1980-84 yılları arasında 50 kişi idam edildi. Binlerce insan da gördükleri işkenceden dolayı çıldırdı; ölümü kurtuluş olarak bekleyenler vardı..
 
Ülkeyi yangın yerine çeviren, darbe şartlarını olgunlaştırmak için milleti birbirine kırdıranlar; çıkardıkları yangını, bu ülkenin çocuklarını idam ederek söndürdüklerini iddia eden darbeciler; gözümüzün içine baka baka cinayet işlemekten çekinmediler.
 
Darbeciler, idam cezalarının infazında ısrarlıydı. Kenan Evren hainleri asmayıp da besleyecek miyiz? Diyor ve bu sözü uzun yıllar belleklerde yer ediyordu.
 
Hainler dedikleri arasında ülkenin masum çocukları vardı. Henüz 17’sinde asılan Erdal gibi, Mustafa gibi…
 
Sabah bir solcu idam edilirken; akşam onu dengelemek için sağcı bir delikanlı ipe çekiliyordu…
 
Sosyalist, Ülkücü, İslamcı gençler, 12 Eylül askeri darbesinin en büyük mağduru oldular. Darbeden sonra, insan onurunu sızlatan işkencelere maruz kaldılar. Oynanan oyunun faturası, bu genç insanlara kesildi. Düşünceleri dolayısıyla işkenceye, idama maruz kalan bu gençlere Referandum bir anlamda iade-i itibar olacaktır.
 
Bunun için refarandumda  YETMEZ AMA EVET demek yeterli olacaktır…..
 
Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu Bileşeni
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına       
Medine Küçük , Yönetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın