Hakim özgürlük, Türk vekil yasak istedi

Norveç’te geçtiğimiz yıl polis memuru olmak isteyen Müslüman bir kadın başörtüsünü çıkarmak istemediğini belirtmiş, hükümet de polisteki Müslüman kadınların başörtüsü giyebileceğini belirtmişti. Ancak, muhalefetteki aşırı sağcı İlerici Parti’nin bu kararı “Norveç’in İslamlaşması” olarak değerlendirerek karşı çıkmasından sonra hükümet geri adım atarak polis memurlarının tek bir üniforma taşıması kararı almıştı. Hükümetin bu kararıyla ilgili olarak geçtiğimiz gün görüşünü açıklayan Norveç Eşitlik Mahkemesi, başörtüsünün polis üniformasının nötr kalmasını zayıflatacağını ancak başörtüsüne izin verilerek dini özgürlük ve eşitlik prensiplerinin korunmasının önemine vurgu yaptı.

TÜRK VEKİL KADINLAR İSTESE DE ‘YASAK’ İSTEDİ

Bu arada Norveç’teki mahkemenin ‘eşitlik ve dini özgürlüklerin korunması’ gerekçesiyle polislerin başörtüsü giyebileceğini açıklamasına karşılık, Almanya’da Türk kökenli bir milletvekili ülkeye burka yasağının getirilmesini istedi. Alman parlamentosunda bulunan Özgür Demokratik Parti’nin Türk kökenli milletvekili Serkan Toeren, Fransa ve Belçika’daki gibi Almanya’da da burkanın yasaklanması gerektiğini söyledi.

Burka giyen kadınların yüzlerini örttüğünü ve bu şekilde kamuyu tehdit ettiğini öne süren Toeren, burka giymenin insanlığın haysiyetini zedelediğini ileri sürdü. Alman Leipziger Volkszeitung gazetesine konuşan Toeren, “Kendi iradesiyle bile burka giymek isteyen kadınlar kabul edilmemeli. Çünkü bireyler insanlık haysiyetini kontrol edemez” ifadelerini kullandı.

Habervaktim

Bir cevap yazın