CHP sorunu çözdü: Saçın tamamını kapatmak şart değilmiş!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununu biz çözeceğiz dedi ve çözüm için de Sencer Ayata’yı görevlendirdi. Sencer Ayata ise Ekim’de genel merkeze vermeyi planladığı raporundan ilk izlenimi verdi; “Saçın tamamen kapatılması şart değil ki!”

Üniversitedeki türban yasağı sorunun çözülmesi için kolları sıvayan CHP’de çalışmayı yürüten CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Sencer Ayata Ekim ayında Kılıçdaroğlu’na sunacağı rapor hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer’e konuşan Ayata, “Saçın tamamen kapatılması şart değil” dedi.

GELENEKSEL BAŞÖRTÜSÜ

Çözüm üretmek istenirse ara yolların bulanabileceğini ve uzlaşmanın çeşitli yöntemlerinin olabileceğini belirten Ayata, “Hatta başı örtme şeklinde ya da şekil çeşitlemesinde bile mutabakat sağlanabilir. Bizim geleneksel baş bağlama tarzlarımızda saçın tamamen kapatılması şart değil. Bir uzlaşma olsa taraflar diyebilir ki “Biz başın örtülmesine ‘evet’ diyelim, ama siz de o bizim bir şekilde daha bir siyasi kimlik gibi algıladığımız görüntüden vazgeçin.” Ama şu anda kazanan hepsini almak istiyor. Bu sorun ancak uzlaşmayla çözülür. O uzlaşmayı da CHP iktidarı sağlayabilir.” diye konuştu.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın