Ali Bulaç: Başörtüsünde samimi olsun oyum Kılıçdaroğlu’na

Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç Akşam Gazetesi’ne verdiği röportajda “Başörtüsü konusundaki sözlerinde samimi olursa, ben de kendisine söz veriyorum, oyumu ona vereceğim” dedi. Kılıçdaroğlu’nu çok başarılı bulduğunu “Bir defa Baykal’dan çok farklı. Muhafazakar seçmene itici gelmeyen, hatta vaatkar bir dil kullanıyor. Çatışmaya dayalı bir kampanya da yürütmüyor.” diyerek açıklayan Bulaç, “Kılıçdaroğlu`nun bu tavrı sürdükçe İslamcı kesim Kılıçdaroğlu`na yaklaşır. Bunun temel kıstası da başörtüsüdür. Kılıçdaroğlu, başörtüsü konusunda somut, samimi ve inandırıcı bir adım atarsa, islami kesimden de CHP`ye olan ilgi artar.” dedi.

Bulaç, açıklamasının devamında “Toplumun yüzde 20`si yoksulluk sınırında ve bunları içine alacak, onların kendilerini bulacağı bir parti yok. Türkiye`nin sosyal demokrat bir partiye ihtiyacı var. Bu sosyal demokrat partinin de din ve vicdan özgürlüğüne sahip çıkması gerekir. Kılıçdaroğlu bunu gerçekleştirirse bence İslami kesimde şansı olur. Başörtüsünü kesin bir şekilde çözeceğine dair ikna edici ve somut adım atarsa söz veriyorum ona oy vereceğim.” dedi.

Bulaç, konuyla ilgili olarak “Ne yazık ki yoksul başörtülü kızlar zengin başörtülü kızlar kadar şanslı değiller. Zenginlerin başörtülü kızları, yoksul başörtülü kızlarımızın hissettiği acıyı o kadar derinden hissetmiyorlar. Bizim kızlarımız iş bulamıyor, itiliyor. Okuyamıyor, okusa da iş bulamıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Akşam

Bir cevap yazın