İzmir’de CHP’ye başörtüsü protestosu

CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tam da referandum arifesinde başörtüsü sorununu çözeceğine dair demeçler vermekte. Öte yandan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi başörtülü öğrencilere paso vermemekteki ısrarcı tutumunu sürdürüyor. Özgür-Der İzmir Şubesi CHP’nin bu tutarsızlığını protesto amacıyla bugün Konak Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Eylemde ilk olarak söz alan Özgür-Der İzmir Şubesi Başkanı Nurcan Büyük şöyle konuştu: “Bu ülkede sandıklar ne zaman ortaya çıksa siyasilerin görmezden geldikleri sorunlar gündemlerine giriyor. CHP de düne kadar Kürt sorununu, başörtüsü meselesini görmezden gelirken bugün birdenbire anlayamadığımız bir iddiayla başörtüsü meselesini kendisinin çözeceğini söylüyor. Oysaki aynı CHP değil miydi, halkın seçtiği 411 vekilin oylarını hiçe sayarak, yasağın kesinleşmesi için Anayasa Mahkemesine başvuran? Aynı CHP değil miydi, başörtüsü yasakçılığına getirdikleri orijinal buluşlarla Türkiye tarihinin utançla anacağı ikna odaları formülünü bulan şahsiyetleri partisinde barındıran? Ve bugün tüm bu olanları görmezden gelen CHP, halkın inançlarıyla alay edercesine bu sorunu biz çözeceğiz diyor. CHP başörtülü öğrencilerden özür dilemeden, sorumlular hesap vermeden bu açıklamalar oldukça komik ve inandırıcılıktan uzak. CHP’yi samimiyet testine davet ediyoruz ve bu hukuksuzluğun derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Ardından basın açıklamasını okuyan Özgür-Der üyesi Özlem Öz; “Temel felsefesi ve misyonu yasakçılık olan bir partinin bugün başörtüsünü çözme vaatlerinde bulunması şüphesiz Müslümanların mücadelesinin bir kazanımıdır. Bununla birlikte dün zulmün giderilmesi için atılan adımlara sonuna kadar direnen, sınırlı özgürlük girişimlerini dahi püskürtmeye çalışan, Meclisin büyük çoğunlukla kabul ettiği kısmen özgürlük sağlayan bir düzenlemeyi iptal ettirmek için yemeyip içmeyip AYM’ye koşan, gerek kamusal alanda gerekse de özel alanda başörtülü avına çıkan kadrolardan müteşekkil bir partinin sırf lideri değiştiği için başörtüsünün özgürlüğünü savunmaya başlaması doğrusu bize hiç mi hiç inandırıcı gelmiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu sözlerinin samimiyetini ispata İzmir Büyük şehir Belediyesi’nin başörtülü öğrencilere indirimli ulaşım kartı verilmemesi uygulamasına son vermekle başlayarak, mağdur ettiği öğrencilerden özür dilemeye ve halkı boş vaatlerle kandırma ahlaksızlığına son vermeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Haksözhaber

Bir cevap yazın