Kocaeli 281. Eylem: Çocuk katili darbecilerin yargılansın!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 281.Hafta basın açıklaması, 4 Eylül 2010 Cumartesi günüz saat 12.30’da İzmit İnsan hakları parkı , Özgürlük Meydanında yapıldı.basın açıklamasını Kartepe İnsan hakları Derneği başkanı Ali Akbaş yaptı.Konu 12 Eylül darbecilerin idam ederek katlettiği çocuklar için referandumda EVET diyerek hesap sorulmasıydı.Mizansen olarak alana getiren darağacıyla, Darbecilerin insanları idam eden katiller olduğu vurgulandı ve “Çocuk Katili Darbecilerden Hesap Sorulsun “ pankartı açıldı.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Davalarında haklı olanlar, haksız olanlar kadar, cesaretli olmazlarsa; Hakkımızı vermiyorlar diye şikâyette bulunmaya hakları yoktur.Ülkemizde verilen insan hakları mücadelesi uzun soluklu mücadeledir. Bu mücadele zalimler diz çöktürülene kadar sürecektir. Kim bu mücadeleden kaçar ve uzak durursa, zalimlerin eline meşruiyet kazandırır.

Biz ülkemizde insanca bir yaşam düşünüp, bir arada kardeşçe yaşamayı amaç edinmiş, insan hakları mücadelesi veren bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile beraber bu mücadeleyi vermeye kararlıyız.

Türkiye’de darbe planlayanlar, darbe şakşakçıları ve yandaşları, şunu çok iyi bilmelidirler ki, Türkiye’de bundan sonra “Yasakçı zihniyete sahip olan, insan hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alan, hiçbir yapı ve kurum, hayati yapısını sürdüremeyecektir.

Türkiye’de insan hak ve özgürlüklerini, insan haysiyetini, onur ve şahsiyetini hiçe sayan darbeci ve yasakçı kafaların sonunun gelmesi için tüm insanların özgürce düşüncelerini açıklayabilmesi, inanç ve fikirlerini özgürce, hiçbir baskı altında kalmadan yaşayabilmesi için, özgürlüklerin önünün açılabilmesi için yapılan tüm anayasal çalışmalara evet demek zorunluluğumuz vardır.

Bizler yaşadığımız bu topraklar üzerinde özgürce yaşayabilmemiz için bütün yasakçıların karşısında onurlu bir dik duruş sergilememiz gerekir ve en doğal insani haklarımızı yasakçıların ellerinden almak zorundayız.

Müslüman hanımların Başörtüsü ve tesettürü ile ilgili en ufak bir özgürlüklerine bile tahammül edemeyen yasakçıların ve yandaşlarının başörtüsü özgürlüğünü savunmasının hiç inandırıcı olmadığını” ifade etmek istiyoruz, Ülkemizde yaşanan bunca darbelere ve darbe çalışma olaylarına aklı selim hareket eden bütün insanlarımız karşı çıkmalıdırlar.

 60 ve 80 darbelerinde, darbecilerin ve darbe severlerin ülkemizi getirdikleri içler acısı durum ortadadır.

Darbecilerin, insan hak ve hürriyetlerini kısıtlayan, hiçbir insani değere insanca yaklaşım sergilemedikleri apaçık bir şekilde ortadadır, kimseye haksızlık yapılmasın diye bir sağdan bir soldan astık diyerek insani duygularını yitirdiklerini itiraf etmişlerdir, yapılan darbeler insanlığın yüz karasıdır, darbe severlik insanlık dışıdır ve ahlaksızlıktır.

60 darbesinin yüz kızartıcı suçu ortada dururken arkasından 20 sene sonra 12 Eylül darbesinin yapılması insanlık suçudur, her darbe yapıldığında yüzlerce masum vatan evladı öldürülmüş işkenceden geçirilip sakat bırakılmıştır, 60 ve 12 Eylül darbecileri çocukları dahi öldürerek bir insanlık suçu işlemişlerdir.

İnsanlık dışı 12 Eylül darbesinde, siyasi partilerin kapısına kilit vuruldu ve mallarına el konuldu,

TBMM kapatıldı, anayasa ortadan kaldırıldı,

650 bin kişi gözaltına alındı,

1 milyon 683 bin kişi fişlendi,

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı,

7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişi idam edildi,

71 bin kişi TCK nın 141, 142 ve 163. maddelerinden yargılandı,

388 bin kişiye pasaport verilmedi,

30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı,

14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı,

300 kişi kuşkulu bir şekilde faili meçhul cinayete kurban gitti,

171 kişinin kendilerine yapılan insanlık dışı işkenceden öldüğü belgelendi,

937 film sakıncalı olduğu gerekçesiyle yasaklandı.

Yapılan darbe ve çeşitli müdahalelerle ülkemiz maalesef 50 yıl geri götürülmüştür

Halkımız yaşadığı bunca badireden sonra ve kendisine reva görülen bunca haksızlıktan sonra bir daha aynı zulümlerle karşılaşmamak için, 12 Eylülde yapılacak olan anayasa paketine evet diyerek bu darbecilerden ve yandaşlarından ebediyen kurtulmak zorundadır.

Kartepe İnsan Hakları dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 Ali AKBAŞ

Bir cevap yazın