Akyazı 188. Eylem: Kışlalarda başörtülü annelere yasak neden?

Öncelikle Ramazanı Şerif Bayramınızı tebrik eder, ümmetin kurtuluşuna vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederiz. Okulda, sınavda, kayıt da kışlada ve ülkenin her yerinde başörtüsü yasağı devam ediyor. Kemalist statükonun belirgin özelliklerinden olan başörtüsü yasağı tavizsiz bir şekilde İzmir’da yaşandı. İstanbul’dan oğlunun yemin törenine katılmak üzere gelen Mustafa Kaya ve eşi Oya Kaya Ege Ordu Komutanlığı’na bağlı Narlıdere Muhabere Komutanlığı’nın nizamiye kapısından eşinin başörtülü olması sebebiyle görevli Yüzbaşı tarafından geri çevrildi.

Askere alınırken ve dağlarda şehit düşerken annesinin, kız kardeşinin eşinin başörtülü olup olmadığına bakılmıyor. Ancak aile fertlerinin kendisini ziyaret ettiğinde ya da yemin törenine katılmak istediklerinde ise izin verilmiyor? Bunun insanlıkla ne alakası var? “Peygamber Ocağı” diye isimlendirilen askeriyede bu tür uygulamaların artık son bulmasını istiyoruz.

Geçen hafta İstanbul Üniversitesi’nde yapılan Açıköğretim Bütünleme Sınavlarında yine başörtüsü skandalı yaşandı. Sınava girmek isteyen başörtülü öğrenciler hakkında sınav binası sorumlusu Prof. Dr. Alper Yılmaz’ın keyfi uygulaması sonucu tutanak tutuldu. Öğrenciler sınavlarının iptal edileceğinden endişe etmektedirler.

Mağdur öğrencilerden Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Bölümü 2.sınıf öğrencisi Saliha İlhan; hafta sonunda İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi binasında yapılan bütünleme sınavında, önce güvenlik görevlilerinin, sonra sınav sorumlularının, daha sonra da bina yöneticilerinin keyfi uygulamaları karşısında zor anlar yaşadıklarını ifade etti. Bu türden insanlık dışı keyfi uygulamaları kınıyoruz.

“İnançlara Saygılıyız” diyerek meydanlarda nutuk atan CHP’li Avcılar Belediyesi’nin astığı “Müslüman kadınların rahibe gibi örtünmesi için Evet” afişinde, inançları gereği başını örten Müslüman kadınlara hakaret edilmiş, rahibeler de aşağılanmıştır.

Başörtüsünü seçim zamanlarının malzemesi olmaktan çıkarın. Her seçim öncesi “başörtüsü meselesini çözeceğiz” diyerek aldattığınız insanlar artık size inanmıyor.

12 Eylül faşist cuntasının hazırladığı 1982 anayasasındaki kısmi değişikliklere hayır diyerek ülke içinden rağbet görmeyen Kemal Kılıçdaroğlu İsrail televizyonlarından medet ummaya başlamıştır. İsrail’deki Kanal 2’ye demeç vererek ülkesini şikayet eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kınıyoruz.

Tankların gölgesinde, postal baskıları altında yapılan anayasayı savunanları ve değişikliklere karşı çakanların tavrını asla doğru bulmuyoruz. “Yetmez Ama Evet” diyoruz.

İnançların özgürce yaşanabildiği gerçek bayramlara ulaşmak duasıyla haftaya cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum der Sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın