Başörtülü ilköğretim öğrencisi okula alınmadı

2010-2011 Eğitim Öğretim yılının açılması ile birlikte Tarsus’ta Dr. Lütfi Kolukırıkoğlu İlköğretim okulunda başörtülü okumak isteyen Büşra Uzunselvi (13), kıyafeti okul yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle okul yönetimi tarafından okula alınmadı. Öğrenci velisi Yalçın Uzunselvi yaptığı açıklamada; kızının kendi isteğiyle okula başörtülü gitmek istediğini, kendilerinin de kızlarının bu kararına saygı duyduklarını ve bu kararına destek olduklarını belirtti.

Okulun ilk günü kızıyla birlikte okula gittiğini dile getiren baba Uzunselvi, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kızım başı örtülü olarak sınıfına girdikten sonra 2. derste okulun Beden Eğitimi öğretmeni olan Mustafa Yılmaz, kızıma ‘başörtünü hemen çıkar, 5 dakika sonra tekrar geleceğim’ demiş. Kızım öğretmen Mustafa Yılmaz’a başörtüsünü çıkarmayacağını ifade etmiş. Ancak kızım başörtüsünü çıkarmayınca kızımı okul müdür yardımcısı olan Turgay Şimşek’e götürdü. Burada kızıma nasihatler yapılmış ve kızıma ‘git başka bir okulda oku’ denilmiş.

Daha sonra okul yönetimi beni çağırdı. Kendileri ile yaptığım görüşmede bu kararın kızımın inancından dolayı kendi tercihi olduğunu velisi olarak buna destek olduğumuzu belirtmemden sonra Müdür Yardımcısı Turgay Şimşek, bana kesinlikle kızını okula alamayacaklarını söyledi. Okulun Beden Eğitim Öğretmeni Mustafa Yılmaz ise, bana ‘çocuğu okula başörtüsü ile alırsak topumuzu atarlar valla!’ dedi. Daha sonra bana bizim yapacağımız bir şey yok git milli eğitim müdürlüğüne başvur dediler. Ben de daha sonra okulun 2. günü okula kızımla beraber gittim bir dilekçe verdikten sonra kızımı sınıfına göndermek istediğimde buna okul yönetimi engel olup izin vermediler. Okul müdürü olan Cavit Aydemir verdiğim dilekçeyi işleme koyacaklarını bana ‘nereye gidiyorsanız gidin bizim yapacağımız bir şey yok’ dediler”

İlçe Milli Eğitim Müdürü: “Bu İşin Hukuki Boyutunu Bilmiyorum”

Okul yönetiminden herhangi bir netice alamadığını ve konu ile ilgili ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittiğini söyleyen baba Uzunselvi, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yaptım. Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Ethem Sarı ile yaptığım görüşmede ilköğretimin zorunlu olmasından dolayı kanunen kızımı kesinlikle okuldan uzaklaştıramayacaklarını yönetmeliğin icap ettiği prosedüre uymak zorunda olduklarını, olsa olsa kızım hakkında tutanak tutacaklarını kınama ve uyarı cezası verebileceklerini nihayetinde disipline sevk edebileceklerini son kararın kızımı bulunduğu okuldan başka bir okula gönderebileceklerini yasal olarak kızımı okuldan ve sınıfından atamayacaklarını bunun Türkiye’nin birçok yerinde örneği olduğunu belirtmemden sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ethem Sarı bana, ‘Türkiye Cumhuriyetinde böyle bir şey olamaz, bu işin hukuki boyutunu bilmiyorum git kaymakamla konuş’ deyip olayı başından savmak istedi. Ben de daha sonra kızımın bu hakkını alabilmek için Kaymakamlığa çıktım.”

Tarsus Kaymakamı: “Türkiye de Bunun Örneği Yoktur, Seni Yanlış Yönlendiriyorlar”

İlçe Milli Eğitim Müdürü görüştükten sonra aynı dilekçe ile Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ile görüştüğünü ifade eden baba Uzunselvi, “Kaymakam Orhan Şefik Güldibi’ye bu kararın kızımın inancından dolayı kendi kararı olduğunu ve ailece de kendisine destek olduğumuzu belirttim. Daha sonra yaşadığım bu süreci ve Türkiye’de yaşanan benzeri durumları isim vererek anlattım. Kaymakam Güldibi; bana ‘Türkiye’de beğenmediğimiz ve kabul etmediğimiz şeyler olabilir. Bir başkası da bunları beğenmiş ve kabul etmiş de olabilir. Bu konu İnsan Hakları Mahkemesine kadar gitmiştir ve çözüme kavuşmamıştır. Özel okullarda dahi başörtülü okuyan öğrenci yoktur. Türkiye’de bunun bir örneği yoktur, vardır diyenler seni yanlış yönlendiriyorlar. Bizim yapacağımız bir şey yoktur’ dedi. Daha sonra dilekçemi işleme koyacaklarını ve cevap vereceklerini belirtiler.”dedi.

“Sosyal Hizmetler Kurumu Kızını Senden Alıp Okutabilirler”

Yaptığı tüm görüşmelerden sonra bir netice alamadığını belirten baba Yalçın Uzunselvi, son olarak, “Dilekçemin işleme konulması için müracaat ettiğim İlçe Eğitim Müdürlüğündeki bir bayan memur, dilekçeyi incelerken şunu söyledi: ’gerekirse senin kızını Sosyal Hizmetler Kurumu senden alıp okula gönderebilir.’ Ben de bu sizin kendi yorumunuzdur, böyle bir şeyin olamayacağını belirtim” ifadelerini kullandı.

Küçük Büşra ”Okulumu Başörtümle Okumak İstiyorum”

Öte yandan görüşlerine başvurduğumuz Büşra Uzunselvi ise, okulu kendi tercihi olan başörtülü şekilde okumak istediğini ve bunun en temel hakkı olduğunu belirtti.

Küçük Büşra devamında, “Okulumu başörtülü okumak tamamen benim inancımdan kaynaklanan kişisel tercihimdir. Bu konuyu aileme söylediğimde bana destek olacaklarını söylediler. Sınıfımdaki arkadaşlarım da bana destek verdiler. Okul yönetimi ve öğretmenlerin bana karşı tavırları beni son derece üzdü ve tedirgin etti. Ben yine de başörtülü olmaktan vazgeçmeyeceğim ve bu hakkımı gasp edenleri Allah’a havale ediyorum” dedi. 

Kaynak:A. Hakim Kurt – İLKHA

Bir cevap yazın