Başörtülü öğrenciye paso hâlâ yok!

İzmir’de binlerce başörtülü öğrenci, akıl almaz paso yasağıyla 2010-2011 eğitim-öğretim yılına yine buruk girdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Başörtüsü sorununu biz çözeceğiz” açıklamasının yankıları devam ederken, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen sene başlattığı ve başörtülülere uyguladığı indirimli paso yasağını hâlâ sürdürüyor.

Paso yasağının mimarı CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vakit’in konu ile ilgili sorularına geçen sene yaptığı açıklamayı gönderdi. Kocaoğlu şunları dile getirdi: “Bizim başörtüsü ile herhangi bir sorunumuz yoktur. Bu daha önce de böyleydi, bugün de böyledir. 6.5 yıllık yönetim anlayışımız sırasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayrımcılık yapmadığını, yapmayacağını herkese ispatladığımıza inanıyorum. ESHOT, öğrenci kartı uygulamalarında tamamen kılık-kıyafet yönetmeliğini uygulamaktadır.”

PASO YASAĞINDAN HABERİ YOK!..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, Vakit’in sorularını cevaplarken zor anlar yaşadı. İzmir’de uygulanan paso yasağı ile ilgili bilgisinin bulunmadığını belirten Okay, “İzmir’de başörtülülere paso yasağı uygulandığından haberim yok” dedi. Mantıklı bir cevap vermekte zorlanan Okay, sözlerine şöyle devam etti: “Münferit bir olayı genel olarak değerlendirmek doğru olmaz. Biz bu konuyu iktidar partisi ile oturup konuşacağız.”

“OLAYI BİLMİYORUM!”

CHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol ise konuyla ilgili bilgisi olmadığını ileri sürerek sorulardan kaçtı. Çağdışı yasağı hatırlatmamız üzerine “Onu belediye başkanına sorun” diyen Anadol, “Ben bu konuda değerlendirme yapmak istemiyorum. Çünkü bilmiyorum” dedi. Anadol, “Din özgürlüğünün genişletildiği bir dönemde çağdışı yasağın uygulanması doğru mu?” sorusuna ise “Olayı incelemedim. Konuyla ilgili bilgi sahibi değilim. Bilmiyorum” diyerek geçiştirdi.

“MEVZUAT VAR”

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de sorularımıza cevap vermekte zorlandı. Ersin, “Bildiğim kadarıyla paso yasağı mevzuata göre yapılıyor. Yani türbansız fotoğraf istenmesi, mevzuata dayanıyor” dedi. Başörtüsü sorunu çözmek için Kılıçdaroğlu’nun çok samimi beyanlarda bulunduğunu yineleyen Ersin, “CHP’liler samimiyse paso yasağını kaldırsın diyorlar” şeklindeki sözerimize ise “Mevzuata dayanıyorsa mevzuat yerinde durduğu sürece bir şey yapılamaz” dedi. Ersin, din özgürlüğünün mevzuata dayanarak kısıtlanması doğru mu?” sorumuza ise “Resim, açık kimliği belirtecek şekilde olmalı; çünkü onları otobüs şoförüne gösterecekler. Şoförlerin eğitim durumları zaten malum. Sorun çıkmasın diye böyle bir uygulama yapılıyor” dedi.

“SAMİMİYSEN PASO YASAĞINI KALDIR”

Yasağın mağdurları, Kılıçdaroğlu’nun samimiyetine güvenmek için paso yasağının bir an evvel kaldırılmasını istiyor. Vakit’e konuşan Özgür-Der İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük, Kılıçdaroğlu’nu samimiyete davet etti. Büyük, “Sayın Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununu çözeceğini söylüyor. Ancak CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başörtülü öğrencilere paso yasağı uyguluyor. Bu ne biçim çelişki? Sayın Kılıçdaroğlu, sözlerinde samimiyse paso yasağını kaldırsın. Mağdur edilen öğrencilerden özür dilesin. CHP yönetimi halkı boş vaatlerle kandırma ahlâksızlığına son vermeli” dedi.

Vakit

Bir cevap yazın