“Tesettürlü adaylar başvurmasın lütfen…”

Bir iş bulma sitesinde 17.09.2010 tarihinde “Bayan Yönetici Asistanı” başlığıyla “Sistem 9 Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş.” firması tarafından yayınlanan ilanda “Tesettürlü adaylar veya bay adaylar başvurmasın lütfen..” ibaresi görenleri şaşkına çevirdi.

Sitede yayınlanan ilanda adayların genel nitelikleri hakkında bilgiler verilirken bu nitelikler arasında adayın tesettürlü olmaması koşulunun da sayılması üyeler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları şirketi içerisinde gösterilen ve 28 bine yakın firmanın üye olduğu site 1999 yılında faaliyetlerine başladı.

İŞTE SİTE DE YAYINLANAN O İLAN

Kaynak: Klas Gazete

2 comments

  • aslında toplumda baskın kesim yüzde 58 ise; bu da pekala baskın olmayan kesim adına pozitif ayrımcılık olabilir. nihayetinde yeni anayasa bunu serbest bırakmadı mı?

  • Anlamadım , buradaki yanlış olay ne? Birisi birgün ilan çıkarsa “bayan DJ arıyoruz , not : tesettürlü adaylar başvurmasın lütfen” diye , bu bir ayrımcalık mıdır ? Yoksa  tesettürlü kişilerin hakları mı savunulmaktadır?İmam cübbesiyle falan gece klübüne gitseniz sizce normal bir insan gibi mi karşılanır mısınız? Pek çok kişinin düşündüğünün aksine Cindrella mutlu sonla bitmez. Kişiyi ait olmadığı yere sokarsanız , o’na zarar vermiş olursunuz.

Bir cevap yazın