Başörtülü okula alınmayan öğrencinin, yaş bahanesiyle kaydı silindi

İnancı gereği taktığı başörtüsü sebebiyle okul yönetimin baskılarına maruz kalan Osmaniye Mehmet Akif İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Zeynep Sak(16), “öğrenim çağı dışına çıktığı” gerekçe gösterilerek okul idaresi tarafından kaydının silindiği öğrenildi. Kendisinin okumak istediğini ancak okuldan kaydının istekleri dışında silindiğini söyleyen Zeynep Sak, durumdan üzüntü duyduğunu belirtti.

Kendisinin normalde başörtülü olduğunun altını çizen Zeynep Sak; “Ben 12 yaşından bu yana başımı örtüyorum. Ancak yasak olmasından dolayı okulda açmak zorunda kalıyordum. Şu anda 16 yaşındayım ve okula girerken başörtümü çıkartmaktan dolayı vicdanen rahatsızdım. Okuldan eve dönünce başımı örttüğüm için çok üzülüyordum. Bundan dolayı geçen sene okuluma başörtülü gitmeye ve bu vicdan azabından kurtulamaya karar verdim. Okula başörtülü gidince de okul idaresinin baskılarına maruz kaldım. En son da bu sene kaydımı silmişler.”dedi

Kardeşinin kendi istemleri dışında okul idaresi tarafından kaydının silinerek okuldan atıldığını belirten ağabey Nurullah Sak, “Kardeşim Zeynep, geçen yıl kendi isteğiyle okula başörtülü gitmek istedi. Bunun üzerine okul müdürü tarafından başını açması konusunda uyarıldı. Zeynep, başını açmamak da kararlı olduğunu beyan edince, okul idaresi tarafından resmi çekilerek polise verilmekle tehdit edildi. Tehdit ile istediğine ulaşamayan okul yönetimi, 22.06.2010 tarihinde aldıkları bir kararla; (Okulumuza 8. Sınıf olarak devam eden Zeynep Sak, öğrenim çağı dışına çıktığından okulumuzdan ayrılmıştır.)diyerek kardeşimin kaydını silmişler.”şeklinde konuştu.

Yapılanın hukuksuz bir uygulama olduğunu belirten ağabey Nurullah Sak; “İlköğretim zorunludur ve herkes 8. Sınıfı bitirmekle mükelleftir. Okulun aldığı bu kararın yaşla ve öğrenim çağının dışına çıkmakla yakından uzaktan bir alakası yok. Buradaki tek gaye; geçen yıl yaşanan başörtü sorunudur. Bu sorunu çözemeyen okul yönetimi çareyi kardeşimi okuldan kovarak halletmek istemiştir. Ayrıca bana,(kardeşin bu şekilde okulda okuyamaz. Açık öğretime kaydedin.)şeklinde sözler söyleyen okul idaresi suç işliyor. Bizler de bu ülkenin vatandaşıyız. Hakkımızı arayacağız. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarından destek bekliyoruz.”dedi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz İnsan Hak ve Hürriyetleri Derneği (HÜR- DER) yetkilileri ise aileyle irtibata geçtiklerini ve konunun yakın takipçisi olacaklarını belirttiler.

(İLKHA)

Bir cevap yazın