Akyazı 190. Eylem: Yasak iş ilanlarına kadar gelip dayandı!

Ülkemizde ilk kez halkımızın sivil iradesi ile gerçekleşen anayasa değişikliği ile ilgili referandumdan sonra kamuoyu anayasanın tümüyle değiştirilmesi yönündeki beklentilerini yüksek sesle konuşmaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte hükümetin tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve ilgili çevrelere danışarak yeni anayasanın hazırlıklarına biran önce başlaması gerekmekte ve böylece özgürlükçü, sivil bir anayasaya kavuşmamızın önündeki engeller kaldırılmalıdır.

Yeni anayasa çalışmasındaki en önemli düzenlemelerden biri din ve vicdan özgürlüğünün anayasal güvence altına alınması olmalıdır. Böyle bir güvence sağlanmadığı takdirde ne yazık ki Müslüman kesimin yaşadığı hukuksuzluk, keyfilik ve her türlü ihlal uygulamaları aynen devam edecektir. Son referandumda sandık müşahidi olmak isteyen başörtülü görevlilere izin verilmediğine dair birçok haber yayınlanmıştır. Halen başörtüsü zulmü aynı hızla hayatın her alanında devam etmektedir.

Özel sektörde faaliyet gösteren Kariyer.net isimli sitede 17.09.2010 tarihinde “Bayan Yönetici Asistanı” başlığıyla “Sistem 9 Bilgi İletişim Teknolojileri A.Ş.” firması tarafından yayınlanan ilanda “Tesettürlü adaylar veya bay adaylar başvurmasın lütfen..” ibaresinin yer alması, utanç verici bir ayrımcılıktan başka bir şey değildir. Bu ilanın ırkçı bir tarafı olduğunu da görmek gerekmektedir. Sitede yayınlanan ilanda adayların genel nitelikleri hakkında bilgiler verilirken bu nitelikler arasında adayın tesettürlü olmaması koşulunun da sayılması, özel sektörde başörtüsü düşmanlığının tipik bir örneğidir.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan açık öğretim sınavlarında yaşanan başörtüsü yasağı her yıl karşılaştığımız keyfi engellemelerin yine devam ettiğini göstermektedir. Üniversiteler açılırken başörtülü öğrenciler yine mağdur edilecek, her türlü fiziksel ve ruhsal işkenceye maruz bırakılarak eğitim hakları ihlal edilecektir.

Başörtüsü yasağının ürettiği mağduriyetlerin daha fazla sürmemesi için Akyazı Başörtüsü Platformu olarak bir kez daha hükümete çağrıda bulunuyor ve yasağın kaldırılması için acilen harekete geçilmesini istiyoruz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Mazlum der Akyazı Şube Başkanı

Burhan ÇİMŞİT

Bir cevap yazın