Ceylan öleli bir yıl oldu, ifadeye çağrılan bile yok

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Şenlik köyünde koyun otlatırken, bombaatar mühimmatı ile can veren Ceylan Önkol’un ölümünün üzerinden bir yıl geçti. Önkol ailesinin avukatlarının Lice Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma hâlâ sürüyor. Ancak geçen bir yıla rağmen tek bir şüphelinin bile ifadesi alınmadı, kimse mahkeme önüne çıkarılmadı.

Davanın gidişatından ümidini kesen aile, çocuklarının can güvenliğinin sağlanmadığı, etkin bir soruşturma yürütülmediği ve dosyaya gizlilik kararı konulduğu gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitti.

AVUKAT: ETKİN SORUŞTURMA YAPILMIYOR

Ceylan dosyasının halen soruşturma aşamasında olduğunu ve herhangi bir şüphelinin tespit edilerek mahkeme önüne çıkarılamadığını belirten Avukat Serdar Çelebi, “Şüpheli tespiti noktasında da bir çaba da yok. Çaba olsa deriz ki bugün olmadı yarın olur. Öyle bir çaba yok.” diyor.

Dosyadaki tüm delillerin kendileri tarafından sunulan delillerden oluştuğunu ifade eden Çelebi, patlayan bombanın zimmetle teslim edilen bir patlayıcı olduğunu, kimden çıktığı, oraya nasıl geldiği ve seri numarasının ne olduğu konusunda soruşturma yapılmadığını söylüyor.

Savcılık tarafından etkin bir soruşturma yapılarak faillerin bulunacağı konusundaki beklentilerinin gittikçe zayıfladığını belirten Serdar Çelebi, “Biz buna ilişkin AİHM’e de müracaat ettik. Dosyayı tozlu raflara bırakma eğilimi olduğu için bu yolu tercih ettik.” ifadelerini kullanıyor.

Emine Dolmacı, ZAMAN

Bir cevap yazın