Yasağın mağdur ettiklerinin sayısı da belli değil

AK Parti ile CHP arasında başörtüsü sorunun çözümü konusunda gelişmeler yaşanırken, Kadınlara Yönelik Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne yönelik ülke çalışmalarını takip eden Kadınlara Yönelik Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi başörtü yasağında endişeli. Komite’nin 6. nihai yorumları içeren raporu yayınlandı.

İSTATİSTİKİ VERİ YOK

Raporun “ayrımcılık içeren hükümler” bölümünde başörtüsü yasağına değinildi. Raporda,  komitenin eğitim, istihdam, sağlık, siyaset ve kamu yaşamında başörtü takma yasağının etkisine ilişkin okul ve üniversitelere alınmayan kadınların sayısı gibi bilgi ve istatistiki veri olmaması hususunda endişeli olduğu vurgulandı.

YASAĞIN AYRIMCI SONUÇLARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN…

Raporda, “Komite daha önceki 2005 yılı sonuç gözlemlerini yineler ve eğitim, istihdam, sağlık, siyasi hayat ve kamu hayatı alanlarında başörtüsü takılmasına ilişkin yasağın etkilerini değerlendirmek amacıyla taraf  devletten çalışmalar düzenlemesini ve bir sonraki periyodik raporunda çalışmanın sonuçlarına ve  yasağın ayrımcı sonuçlarını ortadan kaldırmak için alınan önlemlere ilişkin detaylı bilgiye yer vermesini talep eder” denildi.

Okan Haksever / Dünya Bülteni – Ankara

Bir cevap yazın