Van’da başörtülü öğrenci okula alınmadı

Van’da inancından ötürü başörtüsüyle okumak isteyen 7. Sınıf öğrencisi Ayten Koç, okul idaresi tarafından okula alınmadı. Kanun kural tanımayan okul yönetimi okula almamakla da kalmayarak “Burası medrese mi, böyle okula gelinmez” diyerek küçük Ayten’e hakaret ettikleri öğrenildi.

Anne Zehra Koç ise yaşadığı olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, eşini yıllar önce kaybettiğini ve çocuklarına kendisinin babalık yaptığını söyledi.

Büyük kızının da iki yıl önce başörtüsüyle okula gitmek istediğini fakat okul yönetimi tarafından okula alınmadığını dile getiren Anne Zehra Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben evlatlarımı yetim olarak büyütüyorum.

Onların cahil kalmaması için elimden geleni yapmaya gayret ediyorum. Kıt kanaat geçiniyoruz ama buna rağmen bu evlatlarımın eğitimini devam ettirmeye çalışıyorum.

Ama bugün sizin de gördüğünüz gibi evlatlarımın inançlarından dolayı başörtüsüyle okula gitmeleri kendilerine çok görülüyor. Okula çocuklarımı götürdüğümde buraya başörtüsü ile giremezsiniz. Burası medrese mi diye alay ediliyor. Çocuklarımı hem okula almıyorlar.

Hem de okula almadıkları çocukları okula gelmiyor bahanesiyle mahkemeye veriyorlar. Bu nasıl bir adalet, anlamıyorum”

Yaşadığı mağduriyetin bir an önce giderilmesini isteyen Anne Zehra Koç, Başbakana da seslenerek şunları söyledi: “Ben, çocuklarımı okutmak istediğim hâlde okul yönetimi çocuğum başörtülü olduğu için okula almıyor. Çocuklarım yetimdir. Başbakana sesleniyorum.

Bu güne kadar yetimlerin ahını alıp da iflah olan var mıdır? Tek isteğim çocuklarım okusun ve yaşadığımız bu mağduriyet giderilsin.”

DOĞRUHABER GAZETESİ

 

One thought on “Van’da başörtülü öğrenci okula alınmadı

Bir cevap yazın