Akyazı 191. Eylem: Çocuklarımızı okullardan ne hakla kovabiliyorsunuz?

Her kuruşu halkın parasıyla yapılan okullardan başörtülü çocuklar kovuluyor duyuyormusunuz? Anayasasında ‘ilköğretim zorunlu ve parasız’ diye yazan bir ülkede memurlar, anayasanın üstünde hangi hak ve yetki ile karar alabiliyorlar? Bu yetkiyi kimlerden alıyorlar ve kimler adına kullanıyorlar.

Hukukun üstünlüğünü her fırsatta dillerine dolayan hukukçular anayasaya rağmen en temel haklar milletin ellerinden alınırken vurdum duymazlıklarını hangi gerekçelerle izah edebilirler.

2010-2011 eğitim öğretim yılının açılması ile birlikte Tarsus’ta Dr. Lütfi KOLUKIRIKOĞLU ilköğretim okulunda başörtülü okumak isteyen Büşra UZUNSELVİ 13.kıyafeti okul yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle okul yönetimi tarafından okula alınmadı, Van’da 7. sınıf öğrencisi Ayten KOÇ aynı gerekçeyle okula alınmadı. Mardin Kızıltepe Mehmet Emin DEĞER ilköğretim okulu 8.sınıf öğrencisi Medine KARAALP başörtülü olarak okula geldiği için okul yönetimi tarafından okuldan çıkarıldı.

Allah’ın emri kur’anın hükmü olan başörtüsü Müslüman kadının kimliğidir

Ben başörtümle eğitim alacağım, ben başörtümle hizmet vereceğim diyen kızlarımıza, kadınlarımıza başörtüsüyle olmaz yasaktır diyenler bilsinler ki karşı oldukları başörtüsü değil İslam’dır.

Din görevlileri haftası kutlamalarında diyanet işleri başkanı Kocatepe konferans salonunda yaptığı açıklamada ‘din özgürlüklerini geliştirmek dinimize ve kendimize saygının bir gereğidir.14 asırdır Müslüman kadınların başlarını dini vecibe olduğu için örtmektedirler’ bu konuda din işleri yüksek kurulunun defalarca açıklama yaptığını ifade etmiştir.

Devlet halkın neye inanıp nasıl yaşayacağını dayatma hakkına sahip değildir. Devlet ailenin dinine, diline ve kültürüne saygı göstermeli, herhangi bir yerden baskı ve dayatmaya karşı milletin garantörü olmalıdır.

Akyazı başörtüsüne özgürlük platformu olarak Büşra UZUNSELVİ, Ayten KOÇ, Medine KARAALP, Ece NUR’u tebrik ediyor örnek olmalarını takdir ediyoruz. Ailelerine selam gönderiyoruz. İnancının gereği başını örterek okumak isteyen kız çocuklarımızı okullara almayanları bu zulmü seyredenleri tel’in ediyoruz.

İnsan onuruna yakışan insanca yaşanabilir günler temennisiyle gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

A.G.D Akyazı eski şube Bşk.

İsmail KAHYA

Bir cevap yazın