Kocaeli 285. Eylem: Halk yasakların bir an evvel kalkmasını istiyor

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 285.hafta basın açıklaması, 02.10.2010 tarihinde, İzmit İnsan Hakları Parkında, Özgürlük Meydanında yapıldı.Basın açıklamasını platform birleşenlerinden Şefkat Kapısı Kocaeli temsilciliği adına Reyhan Balcı yaptı.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU 285.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Değerli halkımız ve basın mensupları

28şubat darbecilerinin ”1000 yıl sürecek”’ dedikleri başörtüsü yasağının tarihe karışacağı günleri ümit özlem ve kararlılıkla bekliyor ve yasağın tüm alanlarda çözüm bulacağı güne kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Referandumda.”yetmez ama evet”tercihimizin yeter ve amasız evet olması Türkiye’de yaşayan her kesimin özgür bir ortama ve konuma kavuşacağı gün olacaktır.O gün için referandum sonucuyla halkın demokrasi ve özgürlük isteğine karşı tutum ve davranışlarını konumlarını sorgulayanlar gelecekleri ve geleceğimiz konusunda önemli bir adım atmış olacaklardır.

Dikkatle yazılanları okuyor söylenenleri dinliyor yapılanları izliyoruz. Tüm bu eylemlerin olumlu şahitleri olmak istiyoruz.12 Eylül’de şahit olundu ki halk darbe yapanları istemiyor istememekle beraber cezalandırılmalarını istiyor.

Yine şahit olundu ki halk özgürlüklerin önünü tıkayan her türlü yasağın kalkmasını istiyor ve bu konuda yetkili olanlara yeni yasal değişikliklerle yetki veriyor yetki verdiği gibi mevcut olmayan kanun ve yasaları çıkarın diyor hatta özgürlüğe darbe olan o günde 12 Eylül’de bu darbe anayasasını tümden değiştirin diyor.

Tarihte şahit olmuştur ki halk üzerine düşen görevi yerine getirmiştir.Tarihin ve insanlığın arzu ettiği şahitlik Türkiye’mizi ve tüm insanlığı özlem duyulan günlere taşıyacak olanların atacağı adımlardır.

Referandum sonucu çözüm için hızınızı belirleyen en önemli unsurdur.Artık gözü yaşlı gönlü kırık özgürlük mağduru insanların fotoğraflarının yer alacağı yeni bir arşive tahammül kalmamıştır.

285 haftadır süren hiç bir iklim şartının engel kabul edilmediği hiç bir baskının önleyemediği, önleyemeyeceği bu direnç, hak ve özgürlüğün hakim olduğu bir Türkiye karşısında gücünü hakka ve adalete teslim edecektir.Bu devir teslim gününde buluşmak üzere geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU ADINA

ŞEFKAT KAPISI KOCAELİ TEMSİLCİSİ

Reyhan BALCI

Bir cevap yazın