İlköğretimde Başörtüsü Mağdurları Platformu’ndan velilere çağrı

Başörtüsü ile ilgili tartışmalar devam ederken sivil toplum kuruluşları tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. İlköğretim okullarında eğitimin önünde hiçbir engelin olmadığı açıklamasını yapan İkra Eğitim Der, birçok sivil toplum kuruluşunun da desteğiyle oluşturdukları platform ile öğrenci, veli ve okul yönetimlerini bu konuda bilgilendiriyor. Okula başörtülü olarak gitmek isteyen öğrencilere seslenen İlköğretimde Başörtüsü Mağdurları Platformu üyesi Eğitimci Kenan Adıgüzel, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin kendileriyle diyaloga geçmelerini istedi.

YÜZLERCE ÖĞRENCİ BAŞÖRTÜLÜ OKUYOR

Oluşturdukları platforma çalışmaları ile ilgili bilgi veren Adıgüzel, “Amacımız, yeni eğitim öğretim yılından itibaren ilköğretim düzeyinde mevcut kanunlar ve yönetmelikler düzeyinde eğitimin önünde herhangi bir engel olmadığını duyurarak bu konuda mağdur olan öğrenci ve velilere yardımcı olmaktır” dedi.

8 yıllık kesintisiz ve zorunlu eğitimle ilköğretim çağındaki bütün öğrencilerin zorunlu olarak okula gitmeleri gerektiğini hatırlatan Adıgüzel, “Buna rağmen birçok okulda keyfi tutumlarla kendi kafalarından oluşturdukları yasaklayıcı bir zihniyetle çocukların eğitim haklarını ellerinden almaya çalışıyorlar. Bu konuda duyarlı STK’lar aracılığıyla ilk defa Türkiye genelinde birçok mütedeyyin veli çocuklarını başörtülü olarak okullara gönderdi. Bu işi biraz olsun özümseyen okul idareleri eğitimin bir hak olduğunu ifade ederek herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar. Kimi okullarda ise bazı okul idareleri, yasalarda olmayan uygulamalara giderek saplantılarını velilere ve çocuklara dayatmaya çalıştılar. Bu okul yönetimleri başörtüsüyle okula gelmenin yasak olduğunu iddia ediyorlar. Bunu yasağın nerede geçtiğini göstermelerini istediğimizde ise gösterecekleri bir kanıt olmadığı için susmayı tercih ediyorlar. Biz de Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu konuda mağdur olan veli ve kardeşlerimize elimizden geleni yapacağız. Gerekirse komisyon olarak bulundukları illere gidecek, buna imkân bulamadığımız takdirde ise gerekli dokümanları göndererek bilgilendirmeye çalışacağız. Bu katı yasakçı zihniyetin bir şekilde kırılması gerekiyor. İlgi çekecek şekilde giyinilmesine veya bale kurslarına izin verilirken çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede başörtüsüyle uğraşılması hayret vericidir” şeklinde konuştu.

OKUL MÜDÜRLERİ YETKİLERİNİ AŞIYOR

Başörtüsünü sorun yapan okul yönetimlerinin uygulayabilecekleri yönetmelikler hakkında da bilgi veren Adıgüzel, “Anayasanın 24. maddesi herkesin eğitim öğretim hakkı olduğunu ve eşit koşullarda almaları gerektiğini söylüyor. Yani bir yandan eğitimi zorunlu hale getirilirken öte yandan engeller çıkarılıyor. Başörtüsüne gelince ilköğretim öğrencilerinin okula başörtülü olarak gitmelerine engel olacak bir yönetmelik veya kanun yok. Okul yönetimlerinin bu konuda yapabilecekleri ise şöyle; okul idaresi söz konusu öğrenci ile ilgili ilk olarak uyarı yapabilir ve daha sonra ise bir tutanak tutabilir. Tutanağı da öğrenci değil, veli imzalar. Veli de ‘çocuğumun bu şekilde okula gitmesini istiyorum’ diyerek imza atabilir. Öğrenciye verilebilecek en ağır ceza ise eğitim düzeyi eşit olan başka bir okula sürgün etmek olur. Bu yapıldığı halde de öğrenci sürgün edildiği okulda başörtülü okuma hakkı kazanmış olur. Biz bu konuda da Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüştük. Bu ceza dahi çok ağır. Ve bu cezayı verme hakları da yok” dedi.

MAĞDUR OLANLAR BİZİ ARASIN

Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu konuda mağduriyet yaşayanlara yardımcı olacaklarını vurgulayan Adıgüzel, bilgi almak isteyen velilerin aşağıda belirtilen telefon numaralarıyla irtibata geçebileceklerini duyurdu.

—0533 777 05 55

—0505 567 09 60

—0505 259 72 40

—0535 202 78 63

Emrah Tel / Doğruhaber gazetesi

Bir cevap yazın