YÖK: Başörtülüyü dersten atmayın, tutanak düzenleyin

YÖK, İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği yazı ile disiplin yönetmeliğine uymayan öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı. Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bir öğrencinin başörtüsü nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı. Konu Yüksek Öğretim Kurumu’na intikal etti. YÖK, öğrencinin “disiplin yönetmeliğine aykırı” durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK’ün bu cevabı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı. Bundan böyle bir öğrenci derse başörtülü girerse derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak. Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek. Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak.

Buradan üniversitelerde yasağın kalktığı yönünde bir sonuç çıkmıyor. YÖK’ün yazısında işaret edildiği gibi başörtülü olmak hâlâ “disiplin yönetmeliğine aykırı” bir durum. Yine Özal döneminde olduğu gibi fiili bir durum yaratılmak isteniyor.

Dolayısıyla yasağı uygulamaya kalkan bir öğretim görevlisi tutanak tuttuğunda sürecin nasıl işleyeceği de belirsiz. Üniversitede adamına göre değişen uygulama örnekleriyle de karşılaşılabilir. Dolayısıyla bir kez daha arkadan dolaşma yöntemiyle çözüm aranmış oluyor ki, bu da öğrencileri sürekli olarak birilerinin insafına bırakmış olmak demektir.

Başörtüsü konusunda şartsız, sınırsız bir çözüm getirilmediği ve bunun yasal dayanakları tesis edilmediği sürece adil ve özgür bir çözüm gerçekleşmemiş demektir.

Platform Haber

Bir cevap yazın