Sınıftayken başörtülü diye yok sayılmışlardı

YÖK’ün başörtülü öğrencilerin sınıftan atılmaması yönündeki kararı, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’ne bağlı Eğitim ve Hukuk fakültelerinde memnuniyetle karşılandı. Buca Eğitim Fakültesi öğrencilerinden T.D., “Yrd. Doç. Dr. Necip Beyhan, ders başında, ‘T.D., seni derste yok yazıyorum.’ dedi. Aynı kişi, geçen yıl da derse şapkalı girmemden dolayı beni sınıfta bırakmıştı. Ben de, ‘Nasıl yani hocam? Ben burada olmama rağmen nasıl yok yazıyorsunuz?’ dedim. O da bunun üzerine sesini yükselterek sınıfın içinde bana, ‘Bu meseleyi Cumhurbaşkanı, Başbakan çözemedi, sen mi çözeceksin? Bana şapkayla derse girebileceğine dair bir belge getir, seni ona göre derse alayım. Yoksa şapkanı çıkaracaksın.’ dedi. Ben de YÖK Kanunu ve Anayasa’da şapka takmaya dair herhangi bir yasak bulunmadığını söyleyince ses tonunu daha da yükselterek ve üstüme doğru çok sinirli bir şekilde yürüyerek, ‘Sen derse böyle girerek benim pes etmemi istiyorsun ama pes etmeyeceğim, etmem de!’ diye bağırdı.” dedi.

Bu olaydan bir gün sonra, 23 Eylül 2010’da ise “drama” dersine giren T.D., bu defa da Yrd. Doç. Dr. Hülya Hamurcu tarafından, ‘Biliyorsun şapka takmak yasak.’ diye uyarılıp hakkında tutanak tutuldu. Bir gün sonra da Hayat Bilgisi dersine giren Yrd. Doç. Dr. Hanife Keskin tarafından tutanakla cezalandırıldı.

Diğer mağdur bir öğrenci de Biyoloji Öğretmenliği bölümünü bitiren ancak staj yapamadığı için beklemeli konuma düşen Öznur Tamer. İnançlarını tatbik ettiği için yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede mağdur olduğunu anlatan Tamer, “Hep kelebeklerin ömrünün bir güne sıkışmış olduğunu düşünürüz ama bu ülkedeki yasaklar ve yasak oyununun aktörleri yüzünden pek çok yaşam kelebek ömrüne indirgendi. Biz okula her gidişimizde günü kurtarmış olmayı umut ediyor ve bunu dualarımıza ekliyoruz. Okul kapısına her geldiğimizde, ‘Allah’ım sana yalvarıyorum, bir sorun çıkmasın.’ diye dua ediyoruz.” şeklide konuştu.

Aynı fakültede öğrenim gören Ayşe B. de, “Burada dördüncü yılım. Bu engeli doğuran ve arkasına saklanan, bilim adına bir şeyler yapma kisvesi altında bilimden ve ilimden başka her şeye o güzel kafalarını yoran bu bir avuç kendini bilmez insanı yakından tanıma fırsatına eriştiğim için ne kadar (u)mutluyum anlatamam. Artık bukalemun gibi yaşamak zorunda kalmadan üniversitede öğrenim alabilmek mümkün olacak. Ayrıca, ‘Kamusal alan ya hani, o yüzden çalışamıyoruz.’ serzenişlerine de şahit olmak istemiyoruz. Lütfen artık örtümüzle uğraşmaktan vazgeçin ve muasır medeniyetler seviyesine, İslâm’a ve başörtüsüne düşman olmadan da erişilebileceğinin farkına varın.” dedi.

DEÜ Hukuk Fakültesi’nde de Sema Y. isimli öğrencinin, derse şapka takarak girdiği için Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş tarafından tutanak tutularak kurallara uymadığı gerekçesiyle disiplin kuruluna sevki istendi.

Başörtüsüne Özgürlük İzmir Platformu Grup Sözcüsü Sıdıka Çetin, siyasi liderlerin bile biraraya gelerek bu meseleyi çözmek için gayret gösterdiği bir dönemde bazı üniversite hocalarının şapka ve peruk avına çıkmasının utanç verici olduğunu vurguladı. Çetin, YÖK’ün yeni uygulamasının kendilerini umutlandırdığını, artık bu çağda böyle bir problemle karşılaşmak istemediklerini söyledi.

Doğru Haber Gazetesi

Bir cevap yazın