Başörtüsü kanunen yasak değil

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç kanunlarda başörtüsüyle ilgili bir yasak olmadığını, yasağın zihinlerde olduğunu söyledi. Arınç, “Anayasalarımızın hiçbirinde kadın kıyafetlerini düzenleyen bir kanun yoktur. 1998’e gelene kadar üniversitelerde öğrencilere kıyafet yasaklaması yoktu. Bu tarihte YÖK’ün üniversitelere gönderdiği bir yazıdan sonra başörtülü öğrenciler okula giremedi” dedi.

Arınç sorunun çözülmesi için yeni bir anayasaya gerek olmadığını belirttikten sonra TBMM’de AK Parti’nin ve MHP’nin üniveristelerde öğrencilerin eşit yararlanması için bir kanun teklifine evet dediğini kaydetti. Arınç bu noktadan sonra olanları da şöyle anlattı, “İçinde türbanın t’si olmamasına karşın Anayasa Mahkemesi bu yasayı iptal etti ve hemen ardından partimiz hakkında kapatma davası açtı. Ancak MHP için böyle bir durum söz konusu olmadı.”

Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin başörtüsünü savundukları için kapatıldığını belirten Arınç AK Parti’ye de bu nedenden dava açıldığını ancak kendileriyle aynı tutumu izleyen diğer partilere böyle bir uygulama yapılmadığını söyledi.

Eski dönemlerde olunması halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri üzerine dava edilebileceğini iddia eden Bülent Arınç, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun parti içinde yaşadığı zorlukları anlıyorum. Bu yasaklar kanunlarda yok birilerinde zihinlerinde var ya onlardan, zihinlerindeki yasaklardan kurtulacağız ya da siyasi irade iradesini gösterecektir” dedi.

Haber5.com

Bir cevap yazın