Bursa’da yasak, Muş’ta serbest!

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden F.Y. ve arkadaşları başörtülü bir şekilde ile derse girmek isteyince öğretim üyesinin dışarı çıkmaları dayatmasıyla karşılaştılar. Öğrenciler duruma itiraz etmiş ve uygulanan yasağın kanuni bir dayanağının olmadığını hatırlatmışlardır. Bunun üzerine bölüm başkanı Erdal Emel çağrılarak öğrencilerin dersten çıkmaları sağlanmak istenmiştir. Mağdur öğrenciler uygulanan yasağın hukuki bir dayanağının olmadığı hususunda ısrar edince bölüm başkanı Emel, kendilerine herhangi bir genelgenin ulaşmadığını ve derse bu şekilde alamayacaklarını söyleyerek, öğrencileri zorla dışarı çıkartmıştır.

MUŞ: SORUN YOK

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversitede baş örtüsü sorunu olmadığını belirterek, “Bize yazı gönderilmesine gerek yok. Göreve başladığımız günden bu yana öğrencilere kılık kıyafetlerinden dolayı bir yasak uygulamadık” dedi.

Rektör İnanç,  “2547 Sayılı Yasa’ya göre hareket ettiğimizi ifade ettik. Çünkü ek 17’nci madde der ki, ‘yürürlükteki yasalara aykırı olmamak kaydıyla serbesttir.’ Gerek anayasa noktasında, gerekse kanunlar noktasında zaten herhangi bir kısıtlama, herhangi bir yasak söz konusu değildir. ” şeklinde konuştu.

Haksöz-Haber / Haber5

Bir cevap yazın