Yasak için Ek 17. maddeyi yırtıp atmışlar

1998’de askerin brifingi ve YÖK’ün talimatı ile uygulamaya konulan başörtüsü yasağını hukuka uydurma adına “yükseköğretimde kılık kıyafet serbesttir” şeklindeki bu kanun maddesini yırtıp atan Rektörler oldu. Dönemin yasakçı isimlerinin başında gelen İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, oluşturdukları fiili durumun hukuksuzluğunun göstergesi olan yürürlükteki YÖK Kanunu’nun Ek 17. maddesini üniversitenin mevzuat kitabından çıkarttırdı. Bugün Ergenekon’a adı karışan bir isim olan Alemdaroğlu, Ağustos 1998’de üniversitelerde kılık kıyafeti serbest bırakan 2547 sayılı kanunun Ek 17’nci maddesini “Yüksek Öğretim ve İÜ Mevzuatı” isimli kitaptan çıkarttı.

BÜTÜN KİTAPLARI TOPLATTI VE…

İÜ yayınları arasında yer alan ve 1997’de üniversite basımevinde baskısı yapılan “Yüksek Öğretim ve İÜ Mevzuatı” isimli bin 33 sayfalık dev kitapta Ek 17’nci maddenin bulunmasını hazmedemeyen Rektör Alemdaroğlu, piyasadaki bütün kitapları toplattırdı ve basımevi yetkililerine talimat vererek, tikabın 279’ncu sayfasında yer alan sözkonusu maddenin çıkarılmasını istedi.

YENİ SAYFA MONTE EDİLDİ

Rektör Alemdaroğlu’nun bu talimatı üzerine İÜ Basımevi ve Film Merkezi’nde kitaplardan Ek 17’nci maddenin bulunduğu sayfalar teker teker koparıldı, yerlerine yeni sayfalar monte edildi.

VAKİT

Bir cevap yazın