Kocaeli 286. hafta: Üniversitelerde keyfi yasağa hayır!

286 haftadır başörtüsünün Allah’ın emri olduğunu söyledik. Başörtüsünün kadınlara yapılan ayrımcılık olduğunu, üniversitelerde okuyan kızların eğitim alma hakkının engellendiğini ve bunun en temel insan hakkı ihlali olduğunu bu meydandan sesimizi duyurmaya çalıştık. Görünen o ki hala sesimizi duyamayanlar var. Hala yasakçılar iş başında. Acaba yasağa karşı neden tepkimiz bu kadar sessiz!

Bu yasağın kalkmasını isteyen tüm siyasiler oy çıkarcılığını bırakıp, bu yasağın kalkmasında samimi iseler hemen bir an önce bir araya gelsinler. Bu kızların daha fazla beklemeye tahammülleri kalmadı. Bir an önce yasak kalkmalıdır.

Anayasa ve kanunlarda başörtüsünü yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmadığı gibi Yüksek Öğrenim Kanununun Ek 17. Maddesinde: “Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile; yükseköğretim kurumların da kılık ve kıyafet serbesttir” denilmektedir.

Bu maddeye rağmen üniversitelerde başörtüsü yasağının uygulanması tamamen keyfidir ve yasadışıdır. YÖK başkanının bu kanunsuzluğu kabul etmesi ve kanunsuzluğun sona ermesi için üniversitelere yazı göndermesi toplumsal barış adına önemli bir adımdır.

Ancak; Anayasa ve kanunlarda herhangi bir yasak bulunmaması ve YÖK başkanının açıklamalarına rağmen kimi üniversitelerde yasağın keyfi olarak uygulanabileceği, bazı üniversitelerde ideolojik yaklaşımlarla başörtülü öğrencilerin eğitim haklarının engellenebileceği bilinmektedir.

Bu tür bir durumda başörtülü öğrenciler bundan önce olduğu gibi aynı yasal prosedürü kullanarak haklarını aramalı ve yasağa boyun eğmemelidir.

Başörtülü öğrenciler yasakla karşılaştıkları takdirde durumu bir tutanakla tespit edip şahitlerle birlikte imza altına almalı ve talimatı veren üniversite rektöründen talimatı uygulayan güvenlik görevlisine kadar üniversite hiyerarşik yapısında yer alan bütün memurlar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmalıdır.

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu Bileşeni

İLİM YAYMA CEMİYETİ Kocaeli Şubesi adına

Çiçek ÇİNKAYA

Bir cevap yazın