Bir başörtülünün buruk sevinci

Siyasi parti liderlerinin başörtüsü sorunu üzerine birbirlerine laf yetiştirmeye çalıştığı bir dönemde YÖK’ün İstanbul Ünivesitesi’ne gönderdiği bir uyarı yazısı yıllardır üniversite kapılarında çile çeken başörtülü öğrencilerden bazılarının bir nebze de olsa yüzünü güldürdü.

Üniversitelerin birçoğundan başörtülü öğrenciler kapıdan, bazılarında da sınıf kapılarından çevirilirken Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akadamisi’nden güzel bir haber geldi.

Akademi’de okuyan başörtülü öğrencilerden biri YÖK’ün açıklamasından sonra kendi okullarında da kaldırılan haksızlığı anlatırken şu ana kadar yaşadıklarından dolayı, yeni uygulamaya sevinemediğini söylüyor.

İsmini vermek istemeyen başörtülü öğrenci yıllardır başını açarak girdiği kapıdan başıörtülü bir şekilde girme imkanı buldu; ancak hala içinde sanki o yasak geri gelecekmiş gibi bir korku taşıyor.

BURUK BİR SEVİNÇ

Yasağın kalkmasından duyduğu sevinci Dünya Bülteni’yle paylaşmak isteyen öğrenci duygularını şu cümelelerle ifade ediyor: “Ben Mimar Sinan’da nam-ı diğer Akademide mimarlık öğrencisiyim. Okuldaki 4.senemi devirdim ve şu günlerde beşten gün alıyorum. Birçok kez örtümüzden küfür edildi hatta yüzümüze tükürme cesaretini gösterenler bile oldu. Son üç gündür okula rahatlıkla girip çıkabiliyoruz. Biz bunu hiç mi hiç beklemiyorduk fakat yine de hergün güvenliğe sormaktanda kendimizi alıkoyamadık içeri örtülü girip giremeyeceğimizi. Ama geçen hafta rahat olabileceğimiz söylendi. Atölyede, kantinde, rıhtımda, yüzümüzde istemsiz bir gülümsemeyle, dolaşabiliyoruz artık.”

 Dünya Bülteni

Bir cevap yazın