Suruç’ta başörtülü ilköğretim öğrencisi okula alınmadı

Suruç’ta bulunan Bilge İlköğretim okulunda başörtüsü ile okumak isteyen Zeynep Durmaz (13), yasal herhangi bir engel olmadığı halde, kıyafeti okul yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle okul yönetimi tarafından okula alınmadı. Kardeşinin kendi isteğiyle okula başörtülü gitmek istediğini ve kendilerinin de bu karara saygı duyarak, destek verdiklerini ifade eden Zeynep Durmaz’ın abisi Ali Durmaz, okul yönetimi ile yaşadıklarını şöyle anlattı: 

“Okula giderek okul müdürü Abdulkadir Yalçın’a ‘kardeşim inancından dolayı örtülü okula geldiğini ancak öğretmeni tarafından ısrarla başındaki örtünün indirildiğini bundan dolayı kardeşimin okulu terk etmek zorunda kaldığını’ dile getirdim. Müdür Yalçın, ‘biz bu şekilde kardeşinizi okula alamayız. Bu yönetmeliğe aykırıdır’ dedi. Söz konusu yönetmeliği bana göstermelerini isteyince Müdür, yönetmeliği gösteremeyeceklerini söyledi.

Bunun üzerine ‘Bu konuda yasal bir işlem varsa uygulayın ama kardeşimi eğitim ve öğretim hakkından mahrum etmeye hakkınız yok’ dedim ve kardeşimin hiçbir nedenden dolayı öğretim hakkının engellenemeyeceğini belirttim. Yaşananların ardından kardeşim başörtüsü ile okula gitti. Ancak ben Suruç’ta ikamet etmediğim için sonraki günlerde okula yalnız gitmek zorunda kalan kardeşime, ‘okul kapısından hiçbir yasal gerekçe olmaksızın ya başındaki örtüyü çıkarıp içeri girersin ya da okula bu şekilde gelip okuyamazsın’ denildi.

Okul idaresine ceza verilmesi lazım
Okul idaresi tarafından kardeşinin okula alınmadığını ve eğitim hakkının engellendiğini yetkililerin bilmesini istiyorum. Bildiğim kadarıyla yasal olarak, okula gelmediği için öğrenci velilerine para ve hapis cezası veriliyor. Bu cezanın okul idaresine kesilmesini istiyorum. Çünkü her gün okula giden kardeşimin eğitim hakkı onlar tarafından engelleniyor.”

Okul müdürü ben de kızımın başörtülü okumasını istiyorum!
Okul müdürünün kanun bir engel olmadığını kabul ettiğini ifade eden Durmaz, müdürün şu sözlerini aktardı: “Kanunen çocuğun başörtüsü ile okula alınmaması ile ilgili herhangi bir yasa bulunmuyor. Ancak bizler emir kuluyuz bize bu şekilde talimat gelmiştir. Bir okul müdürü olarak ben de beşinci sınıfa giden kızımın başörtüsü ile okumasını istiyorum fakat başörtüsü ile okula gönderemiyorum. Bir ülkenin başbakanı dahi kendi kızını ülkesinde okutamıyorsa ben ve sen ne yapabiliriz. Ben de beşinci sınıfta okuyan kızımı başörtülü okutmak istiyorum ama okutamıyorum.”

Zeynep ‘Okulumu Başörtümle Okumak İstiyorum”
Öte yandan görüşlerine başvurduğumuz mağdur öğrenci Zeynep Durmaz ise, kendi tercihi olan başörtülü şekilde okumak istediğini ve bunun en temel hakkı olduğunu belirtti.

Zeynep Durmaz devamında, “Okulumu başörtülü okumak tamamen benim inancımdan kaynaklanan kişisel tercihimdir. Bu konuyu aileme söylediğimde bana destek olacaklarını söylediler. Sınıfımdaki arkadaşlarım beni sınıfta başörtülü görünce biraz şaşırdılar ve böyle bir engelin kaldırıldığını zannederek haklı olarak çok sevindiler ancak ben ve arkadaşlarımın sevinci bir ders saati boyunca sürdü. Okul yönetimi ve öğretmenlerin bana karşı tavırları beni son derece üzdü ve tedirgin etti. Ben yine de başörtülü olmaktan vazgeçmeyeceğim” dedi.

Bir cevap yazın