Alevi liderlerden başörtüsüne destek

Son günlerde siyasi partiler tarafından sıklıkla tartışılan başörtüsü yasağına Alevi liderler de tepkisini koyarak sorunun bir an evvel çözülmesini istediler. Taraf’ın sorularını cevaplayan Alevi örgütlerinin temsilcileri, üniversitelerde başörtüsü yasağını eleştirdi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, “Biz kimsenin kılığında kıyafetinde değiliz. Burada öz önemlidir. Yeter ki birbirimizi kendi kıyafetimizi giymeye davet etmeyelim.” dedi.

Serbest olmalı

Eski SHP Milletvekili Salman Kaya: Üniversitelerde engellenmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Türban takan genç kızlarımız üniversitelere rahatça girebilmelidirler. Bireysel özgürlükler, insan hakları çerçevesinde değerlendirdiğimizde böyle bir yasağın kaldırılması gerektiği zaten ortada. Bence türban takan kızlarımız bireysel özgürlüklerini elde etmek için sonuna kadar savaşmalı. Kendi özgürlüğünü kazandığı zaman başkalarını özgürlüğüne inancına müdahale edilmediği sürece türban takmakmış, zikir çekmekmiş bunların bir önemi olamaz. Herkes istediğini yapabilmeli.

Bu sorun yeni anayasayla çözülür

EDP Genel Başkanı Ziya Halis: Bizim bu konudaki görüşümüz, eğitimin önünde türbanın bir engel olmaması şeklinde. Soruna yeni bir anayasal düzenleme yapılarak çözüm üretilmesini istiyoruz. Bu yasağı doğru bulmadığımız gibi, sürekli gündemi meşgul etmesinden de rahatsızız. İstendiği takdirde hemen çözülebilecek bir meselenin Türkiye’de Kürt sorunu, toplumsal barış, ekonomik sorunlar, zorunlu din dersi gibi konularında önüne geçmesini ‘yapay gündem yaratma’ olarak tanımlıyoruz. Elbette üniversitelerde okuyan genç kızlarımız inanç özgürlüğü hakkına sahip olmalılar.

Kaynak: Taraf

 

Bir cevap yazın