Kocaeli 287. Eylem: Tutanakla tehdit insanlık ayıbıdır!

YÖK ‘ün üniversitelere göndermiş olduğu başörtülülerin  tutanakla içeri girebilirsiniz talimatına rağmen hala ülkemizin saygın üniversitelerinde yasak maalesef devam etmektedir.  Kocaeli Üniversitesinin yasağı sona erdirmesi olumlu bir gelişmedir. Aynı tavrı diğer üniversite rektörlerinden beklemekteyiz. 

YÖK ‘ün tutanak uygulaması ile öğretim görevlisi ile öğrenciler karşı karşıya gelmek zorunda bırakılmıştır. Öğrencilerin  tutanak karşısında psikolojik olarak tepki göstermelerine, öğretim görevlilerinde  asli vazifesinin dışına çıkarak pedogojik olmayan bir tavır içerisine girmelerine neden olmaktadır.  Üniversiteler  içerisinde tutanak uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir.

Hukuk uygulanırsa başörtüsü yasağı olmadığı, başörtüsünün de hiç bir şekilde sorun olmadığında kuşku yoktur. Ancak Türkiye hala vesayetin izlerini üzerinden tam anlamıyla atamadığı için başörtülü kızlarımıza yapılan haksızlıklar yer yer devam etmektedir.

Üniversite kapılarından göz yaşlarıyla dönmek zorunda kalanlar, ikna odalarında psikolojik baskı görenler, polis zoruyla başörtüleri çıkarılanlar geçirdikleri ağır travmaların etkisinden kurtulabilmiş değildir. Zira en temel hakları ellerinden alınan mağdureler adalet için başvurdukları mahkeme kapılarından da boynu bükük döndürülmüşlerdir. Bu nedenle `yasağın hukuki dayanağı yok uygulama ile yasak kalkar` sözleri ikna edici olmamaktadır.

Yürürlükteki  Anayasa hükümleri ve kanunlar başörtüsü yasağının hukuki dayanağının bulunmadığını açıkça ortaya koymakta ise de  `öyleyse  neden yasak sürüyor?` sorusuna cevap teşkil etmiyor. Mağduriyetleri gidermiyor.

YÖK`ün yazısı hukuk dışı yasağın kaldırılmasında önemli bir aşama olmakla birlikte, farklı yorumlara ve uygulamalara meydan vermeyecek, başörtüsü yasağını tamamen gündemden kaldıracak anayasal bir düzenleme yapılması zorunlu görülmektedir. Bu düzenlemenin yeni bir anayasa değişikliği ile değil, yeni sivil anayasa içinde özgürlükler bağlamında yer alması daha uygun olacaktır.

İnsan haklarını ve özgürlüklerini yasaklayan, sınırlayan tüm baskılar kalkıncaya kadar burada olacağız. Katıldığınız için teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.
 
KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU Bileşeni
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Bşk.
Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın