YÖK: Bizden bu kadar, sıra siyasilerde!

YÖK’ün İstanbul Üniversitesi’ne gönderdiği bir yazının gündeme gelmesiyle başlayan başörtüsü yasağı tartışmaları devam ederken, YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan,”bir gazetecinin “Akademik Lisans Üstü Eğitime Giriş Sınavının kılavuzunda yapılan değişiklikle artık başörtülü adayların sınava alınmasının önünün açıldığını belirterek, bu uygulamanın diğer sınavlarda da yapılıp yapılmayacağı” yönündeki sorusuna, “Başörtüsü ile ilgili artık bundan sonra laf etmeyeceğim. Biliyorsunuz dün Başbakanımız `biz bu işe el attık, iki kişi görevlendirildi grup başkanvekillerinden, artık onlar bu işle uğraşıyorlar` dedi. Gerçekten de siyasetin halletmesi gereken bir mevzu idi. Artık biz bu konuda yokuz. Hiçbir şey söylemeyeceğiz.” yanıtını verdi.

Üniversitelerde ise yasak odaklı kutuplaşma derinleşiyor. Üniversiteler arasında yada aynı üniversitenin farklı fakülteleri ve derslikleri arasında uygulamanın farklılıklar gösteriyor olması; bazı üniversite rektörlerinin ise daha şimdiden yasağı uygulamaya devam edeceklerini deklare etmeleri, süreci giderek karmaşık bir hale getiriyor. Siyasilerin, medyatik bir malzemeye dönüştürdüğü sorunla ilgili atacakları somut adımların mahiyeti ise henüz belli değil.

AK Parti Grup Başkanvekillerinin konuyla ilgili Meclis’teki diğer partilere yapacağı ziyaretlerin içeriğinin ise ucu açık görünüyor.  Çarşamba günü 11.45’te MHP ile görüşmek için randevu talep eden AK Parti, Çarşamba günü saat 11:00’de CHP ve saat 12.30’da BDP ile görüşecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay,ziyaretin gerçekleşmiş olmasının her şeyin bir mutabakatla sonuçlanacağı anlamına gelmediğini de ifade etti.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın