Bir ilköğretim öğrencisi de Adana’da okula alınmadı!

Seyhan İlçesi Dumlupınar Mahallesi Kanuni İlköğretim okulunda okuyan 8. Sınıf öğrencisi Tuba Yosunkaya’nın (14) bir süre önce takmaya karar verdiği başörtüsünden dolayı okul idaresince okula alınmadığı öğrenildi. Kızlarının sınıfa alınmadığı gibi, okula gittiği halde yoklamaya “gelmedi” şeklinde yazıldığını belirten Tuba’nın babası Hüseyin Yosunkaya, okul idaresinin keyfi uygulaması yüzünden mağdur edildiklerini söyledi.

Kızının başörtüsünden dolayı derslere alınmadığının tespiti için tutanak tutulmasını talep ettiklerini ancak okul idaresinin buna yanaşmadığını belirten Hüseyin Yosunkaya, yaşadıklarını şu şekilde ifade etti.

“Kızım Tuba kendi özgün iradesi ile örtünmeye karar kıldı. Bu şekilde okula gideceğini belirtmesi üzerine bir olumsuzluk olmaması için annesi ile birlikte okula gitti. Okul kapısında kızımı başörtülü gören okul müdürü Hacı İlbey yüksek sesle bağırarak; kızımın bu şekilde okula giremeyeceğini, orasının üniversite olmadığı gibi ifadeler kullanmış. Bu şekilde okula almadılar.

Sonraki iki gün ise kızımı ben okula götürdüm. Okul müdürü İlbey bana da bağırarak aynı sözleri sarf edince; benim bu ülkenin vatandaşı olarak haklarımın olduğunu, bana bağıramayacağını söyledim. Bana, kızımın okula gittiği halde yok yazıldığını söyledi. Bunun üzerine tutanak tutulmasını istedim ama bir türlü tutanak yazılmadı.”dedi.

Kızının okula alınması aksi halde tutanak tutulması için bu gün yine okula gittiğini belirten Hüseyin Yosunkaya, “bu taleplerime olumsuz cevap alınca çareyi polise haber vermekte buldum. Çağırmam üzere okula iki ekip aracı ile polisler geldi. Zorunlu eğitimin 8 yıl olmasına rağmen kızımın okula alınmadığını ve yok yazıldığını, bunun hukuksuz bir uygulama olduğunu söyledim.

Okul müdürü ile görüşen polisler, kızımı okula almaları gerektiğini aksi takdirde tutanakla bunun belgelenmesi gerektiğini söylediler. Tüm konuşmalara rağmen müdür bunları yapmadı. Bunun üzerine polisten bu şikâyetimle ilgili tutanak tutulmasını istedim. Ancak ne hikmetse poliste bunu yapmadı. Tutanak tutmamız için bir olay olması lazım, şu an böyle bir şey söz konusu değil, diyerek bizi okuldan gönderdiler.”dedi.

Tüm bu yaşananlar üzerine kızın psikolojisinin bozulduğunu belirten Hüseyin Yosunkaya, konuyu avukatlar aracılığıyla hukuk zeminine taşıyacağını ifade etti. Sivil Toplum Kuruluşlarından da destek beklediğini söyledi.

İLKHA

 

Bir cevap yazın