Mersin’de başörtülü ilköğretim öğrencisine yasak!

Akdeniz İlçesinde bulunan Sakarya İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Maşallah Gül, engelleyici herhangi bir madde olmamasına rağmen başörtülü olduğu gerekçesiyle okula alınmadı. Küçük Maşallah’ı okula almayan okul müdürü, ilçe milli eğitime şikayette bulunulmasını istedi. Allah’ın emri olduğu için örtündüğü belirten Maşallah Gül, “Birileri bunu siyasi malzeme yapıyorlarsa bunda benim suçum nedir?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Örtülü okumak istiyorum

Okulunu ve okumayı çok sevdiğini fakat örtülü bir şekilde okumayı istediğini ifade eden Gül, “En az benim de örtüsüzler kadar okumaya hakkım vardır, benim örtüm hiçbir şekilde benim açımdan ve gerekse arkadaşlarım açısında sıkıntı değil, peki böyle bir uygulamayı kim neden çıkarıyor, neden bizim okumamızı istemiyorlar? Bu uygulama kime hizmet ediyor? Ben örtümden dolayı hiçbir şekilde taviz vermeden okuluma gitmeye kararlıyım ve gereken tüm hukuksal haklarımı kullanarak örtülü bir şekilde okumak için gayret sarf edeceğim” dedi. Maşallah Gül, okula alınmasa dahi her gün örtüsüyle okula geleceğini sözlerine ekledi.

Yasal dayanağı olmayan bir uygulama

Kızının tesettürlü olduğu için okula alınmadığını belirten Hasan Gül, “Yıllardır bizler kızlarımızı olmayan bir yasak yüzünden okutamıyoruz. Neden bir başı açık rahat bir şekilde okula girip çıkabiliyor. Bugün okullarda kıllık, kıyafet kanunu dedikleri kanuna kendileri hiçbir şekilde uymamaktadırlar, görüyoruz kızlar diz üstü mini etekle okula girebiliyor, kimse buna sesini çıkarmıyor fakat kızlarımız örtülü bir şekilde okula gidince akıllarına kıllık, kıyafet kanunu geliyor ve zaten bu kanunda da böyle bir şey olmamasına rağmen bunu bize dayatıyorlar. Biz de yıllardır bunu bu şekilde kabul edip kızlarımızı başörtüsüz bir şekilde okula göndermişiz fakat bu süreçte gördük ki böyle bir kanun yok. Peki neden kızlarımızı örtülü göndermeyelim ki, İnşallah ben kızımı örtüsüyle göndereceğim ve sonuna kadar da arkasında olacağım” ifadelerini kullandı.

Kızım Allah’ın Emri Gereği Olduğundan Dolayı Örtünmüştür

Vatandaşlarının yüzde 99’ünün Müslüman olduğu bir ülkede, kızının neden örtülü olarak okuyamadığını soran anne Asime Gül ise, bugün kızım Müslümanlığın gereği olarak örtüye büründüğü için okuyamıyor. Peki bu mu Müslümanlık? Diyerek tepkisini dile getirdi.

Kızının yıllardır okuduğu okula örtündüğü için alınmadığını dile getiren Asime Gül, “Bu okullarda bizim vatandaş olarak okumaya hakkımız yok mu? bu okullar bizim vergilerimizle yapılmıyor mu? Öğretmenlerin parası bizim vergilerimizle verilmiyor mu? Diye sordu.

İLKHA

 

Bir cevap yazın