“Sizin gibi alçak ve şerefsizlerden mi dini öğreneceğiz?”

Buca Eğitim Fakültesinde Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Tuba Dişiçürük’ün yaşadığı skandal, dikkatleri yeniden başörtüsüyle eğitim alamayan öğrencilere çevirdi. Dişiçürük, önce şapkalı olduğu gerekçesiyle sınıfta olmasına rağmen ‘yok’ yazıldı. Ardından şapka takmasının yasak olmadığını söyleyen Dişiçürük, hocasıyla arasında geçen konuşmayı ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bağırmaya başladı. ‘Pes etmemi istiyorsun etmeyeceğim. Sizin gibi alçak ve şerefsizlerden mi dini öğreneceğiz? İt…‘ diyerek bütün sınıfın önünde ağır hakaret etti. Sonra da derste olmama rağmen ‘Seni yok sayıyorum’ diyerek yok yazdı. Ben de o an tutanak tuttum, şahit olan arkadaşlar vardı. Bunun cezasız kalmasını istemediğim için Yrd. Doç. Dr. N. C. hakkında hakaret davası açıyorum. Suç duyurusunda bulunacağız.”

Dekanlık inceleme başlattı

Okulların açıldığı 22 Eylül tarihinde derse gittiğini anlatan Tuba Dişiçürük, gecen yıl da N. C’nin sürekli kendisini dersten attığını söyledi. Bu nedenle dersten devamsızlıktan kaldığını belirten Dişiçürük, derslere şapkalı girmeye çalıştığını söyledi. Bu arada fakültede derse şapkayla giren öğrencisini yok yazan öğretim görevlisi hakkında dekanlık inceleme başlattı.

Soruşturma başlatılmalı

Emekli Savcı Reşat Petek, benzer bir olayla kendisinin de karşılaştığını aktardı. Erciyes Üniversitesinde okuyan 6 öğrenciyi ‘başörtülü’ diye derse almadığı gerekçesiyle rektör ve dekan hakkında soruşturma başlattığını söyleyen Petek, bu nedenle görevden alındığını söyledi. Petek, yasalar çerçevesinde hiçbir öğretim üyesi, dekan veya rektörün bir öğrenciyi sınıftan atma yetkisinin olmadığını söyledi.

HABER: Nesrullah SONAY – Fatih KARAGÜRBÜZ / BUGÜN

 

Bir cevap yazın