Ankara’nın gündemi başörtüsü

CHP’nin başörtüsü sorununun çözümüne yönelik yaptığı açıklamaların ardından AK Parti Meclis’te grubu bulunan 3 partiden randevu talep etti. AK Parti sırasıyla CHP, MHP ve BDP ile görüştü. Bu görüşmelerin öncesinde YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’dan sürpriz bir açıklama geldi. Özcan, ÖSYM’nin düzenleyeceği tüm sınavlara başörtülü öğrencilerin girebileceğini açıkladı.

AK Parti’nin CHP ile görüşmesinden uzlaşma çıkmadı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada AK Parti’nin samimi olmadığını belirtti ve başörtüsünün kamuda ve ilköğretim okullarında da serbest kalacağına dair kaygılı olduklarını belirtti.

MHP ise AK Parti’nin başörtüsü sorununun çözümü için Meclis’te komisyon kurulması önerisine sıcak baktı.

BDP de sorunun çözümü için Anayasal düzenlemelere olumlu bakıyor. Ancak meselenin din ve vicdan özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğini ve yapılacak düzenlemenin Aleviler, cemevleri, azınlıklar ve Süryanileri de kapsaması gerektiğini düşünüyor.

Bu arada Finlandiya’da bulunan Başbakan Erdoğan, CHP’nin son tavrı için “Her zaman aynı oyunu oynuyorlar. Hep söylüyorum, bunlar gündüz başka akşam başka konuşurlar” dedi.

Ankara’da başörtüsü trafiği bu şekilde akarken tartışmaya yargı da katıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada başörtüsü ile ilgili düzenlemelerin laikliğe aykırı olduğu öne sürüldü ve daha önceki AYM ve AİHM kararları anımsatıldı.

AK Parti, Başsavcı Yalçınkaya’nın yayımladığı bu açıklamaya sert bir yanıt verdi. AK Parti’den yapılan açıklamada “Demokratik rejime açık müdahale. Yargı yetkisini kullananların görevi kanun koymak değil” ifadeleri kullanıldı.

Habertürk

 

Bir cevap yazın