Ecenur’a 200 tutanak tutuldu!

Diyarbakır’da ilköğretime başörtüsüyle gittiği için bir yıl önce başka bir okula gönderilen Ece Nur Özel’in babası Murat Özel, kızı hakkında 200 soruşturma açıldığını söyledi. Baba Özel, “Kızım Ece hakkında 200’e yakın tutanak tutuldu. 12 yaşındaki bir kız hakkında tutulan bu tutanakların tamamı resmi kayıtlara girdi.” dedi.Kızının geçen yıl kendi iradesiyle örtünme kararı aldığını ve başörtüsü taktığını anlatan Baba Murat Özel, “Bu baskıları devletin üst düzey kurumlarına iletmemize rağmen hakları olmayanlar, baskılarını sürdürdü. Kızıma yapılan psikolojik baskı sonucu kızım başka bir okula sürgün edildi. Sürgün olarak gittiği Nafiz Kayalı YİBO’da böyle bir baskı söz konusu olmadı. Buradaki öğretmenler böyle bir şey yapmadı. Hamravat İlköğretim Okulu’na devam etti. Baskı Hamravat İlköğretim Okulu’nda doruğa çıktı. Ben bu baskının, kanunsuz ve hukuksuzluğu yapan memur ve öğretmenler hakkında sayın Başbakanımızın bilgisinin olmasını ve kendisine ulaştırılmasını istiyorum.” diye konuştu.

ECE NUR ÖĞRETMENLERİ GÖRÜNCE TİTRİYORDU

Bu konuda her kesimden yardım istediğini belirten Özel, Başbakan Erdoğan’ın bu hukuksuzluğa ‘dur’ demesi gerektiğini kaydetti. Kendilerine yapılan bu baskıların ortaya çıkarılmasını ve bu hukuksuzluğu yapanlar hakkında işlem yapılmasını isteyen baba Özel, “Kızım şu an 7. sınıfta derslerine devam ediyor. Dersleri şimdi iyi oldu, geçen yıl kötüydü. SBS’ye girdi. SBS’yi iptal ettirmedik. Onlar ediyordu, ben polis çağırdım. Gelin ben yasayı çiğniyorum bana ceza kesin dedim. Polis başörtüsü yasağı olmadığını söyledi. “O zaman yasaklayanlar hakkında ceza kesin’ dedim. Onlar hakkında da kesemediler. Milletvekili araya girerek sorunu çözdü.” şeklinde konuştu.

Kızının örtünmesinin tamamen kendi kararı olduğunu anlatan baba Özel şunları söyledi: “Geçen sene öğretmenleri öcü gibiydi. Kızım öğretmenleri gördüğü zaman elleri titriyordu. Şu ana kadar bu sorunu çözmeyen, kızıma baskı kuranlar hakkında işlem yapılmasını istiyorum. Sorunun da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a iletilmesini istiyorum.”

Dünya Bülteni


Bir cevap yazın