Hayrunnisa Gül’ün kırmıza halıda yürümesi normalleşmedir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün basın danışmanı Ahmet Sever, NTV’ye konuştu. Ahmet Sever, şunları söyledi:  “Sayın Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçildikten sonra daha işin başında bir gerginliğe yol açmamak için ara bir formül düşündü. İki ayrı resepsiyon, törende hanımefendinin yürümemesi gibi bir formül. Üç yıl boyunca yaşananlar, bir garabetin olduğunu ortaya koydu. Gelen yabancı devlet başkanlarının eşleri, gizli kapaklı başka bir kapıdan içeri alınıyor, bekliyorlar. Tören bittikten sora kapı açılıyor ve eşler çıkıyor, fotoğraf çekilip içeriye giriliyor. Yabancı devlet başkanları ve eşleri için garip bir görüntü ortaya çıkıyordu.

Ortada hakikaten garip bir durum vardı. Onlar da rencide oluyor ve gerçekten bir anlam veremiyorlardı. Yurtdışına gidildiği zaman dünyanın bütün kırmızı halılarında yürüyen bir first lady, kendisi ülkesinde Çankaya’da kırmızı halıda yürüyemiyordu…

Cumhurbaşkanı ‘Türkiye’deki kutuplaşmalar sakıncalı, uzak durmak gerekir’ derken Çankaya için de kutuplaşma ortaya çıkıyordu. Burada da tezat ve çelişki sözkonusuydu.

Hayrünnisa Hanım’a dönük bu tavırlar, -Türkiye’de başörtülü olan sayısı çok kadın sayısı fazla- ona yapılan her şey, bütün o kadınlar tarafından kendilerine yapılmış gibi hissediyor ve rencide oluyorlardı.

Neresinden bakarsanız ortada normal olmayan, mutlaka normalleşmesi gereken bir durum sözkonusuydu. Aslında yapılan, bu anormal durumun normale döndürülmesinden başka bir şey değildi.

Bu rahatsızlığın giderilmesi gerektiği görüşü giderek daha fazla kafalara yerleşmeye başlamıştı. Yani bunun iyi bir vesile olacağı düşünüldü ve ilk defa Alman Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi ziyareti dolayısıyla uygulama konuldu. Aslında bu üç yıllık uygulamada ortaya çıkan yanlışlar garip görüntüler Türkiye’ye yakışmayan birtakım görüntülerde etkili oldu tabii bu yanlıştan dönülmesi için. Çok fazla bir tepki olması çok olgunlukla karşılandı. Basında bir tepki ortaya çıkmadı.”

Ntvmsnbc.com

Bir cevap yazın