Kararı kızım verdi, yanındayım

Adana’da Kanuni İlköğretim Okulu’nda başörtüsü ile okula girmek isteyen Tuğba Y. babası ile okula gitti. İddialara göre, başörtüsü ile okula girmek isteyen 13 yaşındaki öğrenciye okul yetkilileri izin vermedi. Baba Hüseyin Y. kızının okula alınmadığıyla ilgili tutanak istedi ancak verilmedi. Baba Hüseyin Y. ısrarlarını artırdı ancak sonuç alamadı.

Kızının bir yıldan bu yana başörtülü olduğunu ve bunu da kendi iradesi ile gerçekleştirdiğini anlatan Hüseyin Y. şunları söyledi: “Okula gitmesini ben de istiyorum. 5. gündür okula alınmıyor. İsteği ile örtündü. Ailece yanında olduğumuzu söyledik. 3 gün ben gittim. Almadılar, tutatak tutun dedik ancak olmadı. Bize istediğiniz yere şikayet edin diyorlar. Akıl baliğ olmuş bir çocuk örtünmesi gerektiğini kendisi düşünüyor. Üniversiteli ve ilköğretimli olması farketmiyor. Bu süreci bekleyeceğiz.”

Okul yetkililerinin kendisi ile görüşüp kızının başörtüsünü çıkarıp eğitime devam etmesini istediklerini anlatan Hüseyin Y. “Artık takılmış, tak-çıkar olmaz. Türbanı çıkarsın devam etsin dediler, kabul etmedik. Çocuğun kendi kararıdır. Bir seneye yakındır söylüyor zaten. Üzülerek okula gidiyordu.” dedi.

Başörtülü okumak istediğini söyleyen Tuğba Y. ise yasağın her yerde kalmasını istedi. Siyasilerin bu konuda tartışıp çözüm bulmasını isteyen Tuğba Y., okula gitmek istediğini sözlerine ekledi.

Doğru Haber Gazetesi

Bir cevap yazın