Şırnak’ta iki ilköğretim öğrencisine örtü sürgünü

Şırnak Merkez Hürriyet İlköğretim okulunda okuyan 6’ncı sınıf öğrencisi Zeynep Üzen ve 7’nci sınıf öğrencisi Fatma Üzen adlı amca kızları, başörtülü oldukları gerekçesiyle önce tutanak tutuldu, daha sonra da başka okula sürgün edildiler. 6’ncı sınıf öğrencisi Zeynep Üzen, evlerinden 3 kilometre uzaklıktaki Cumhuriyet İlköğretim Okuluna, 7’nci sınıf öğrencisi Fatma Üzen ise, Edip Başar İlköğretim Okuluna sürgün edildiler.

Okul Müdürü: “Başörtüsüne Karşıtı Değilim, Ama Yasak!”

Fatma Üzen’in Babası Hüseyin Üzen, verilen karara tepki gösterdi. Baba Üzen, “Kızım ve yeğenim aldıkları karar doğrultusunda okula başörtüleriyle gittiler. Önce okul uyardı, daha tutanaklar tuttu. Beni çağıran okul müdürü İsmail Zeyrek, ‘Sizin kızınız okulun en çalışkanıdır. Onu ikna etmeye çalışın. Bakın Türkiye’de iyi gelişmeler oluyor. Kızınız bu başörtüsü meselesinden vazgeçsin! Ben başörtüsü karşıtı değilim, ama biliyorsunuz okulda yasaktır’ dedi. Ben de okul yönetmeliğini hatırlatırdım ve öyle bir yasak olmadığını kendisine söyledim” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü: Kızınızı Okula Yolamayın

Okul Müdürü İsmail Zeyrek ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Birlik’in yanına gittiklerini anlatan Baba Üzen, Mili Eğitim Müdürü Birlik’in “Kızınız okulun en çalışkan örgencisidir. Onu ikna edin, başörtüyle okla gelmesin, yasaktır” dediğini söyledi. Baba Üzer, “Ben de kendisine ‘kimse benim kızımın eğitim ve öğretimini engelleyemez. Kızımın tercihine saygı duyuyorum ve saygı bekliyorum’ dedim. Milli Eğitim Müdürü, bana tekrar dönerek, ‘o zaman kızınızı okula yollamayın!’ dedi. Bu sözün ardından orayı terk ettim” dedi.

Güvenlik Şube Müdürü: Kızınız Başörtülü Olarak Okula Giderse Olmaz

Daha sonra Şırnak Emniyet Müdürlüğü’nden bazı polislerin kendisini telefonla arayarak emniyete çağırdıklarını belirten Baba Üzer, bunun üzerine emniyete gittiğini söyledi. Baba Üzer, “Beni Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürdüler. Güvenlik Şube Müdürü olarak kendini tanıtan bir polis müdürü, ‘seni neden emniyete çağırdığını biliyor musun’ dedi. Ben de Hayır cevabını verdim. Polis Müdürü, sizin kızınız Fatma başörtülü olarak okula gidiyor, onun için sizi çağırdım. Bakın, kızınız başörtülü olarak okula giderse olmaz. Kızınızı ikna edin ve size başka sorularımda olacak. Siz Mustazaf-Der ve Şırnak Merkezde faaliyet yürüten Nuh Eğitim-Der ile bir yakınlığınız var mı? Ben de, kendisine ‘Nuh Eğitim-Der’in yönetim kurulu üyelerindenim’ dedim. ‘Derneklerle bunun ne alakası var’ diye sordum, Polis Müdürü, ‘yok, hani belki dernek olarak böyle bir karar almışsınız. Daha sonra sizi yine emniyete çağırırım. Uzun uzun konuşuruz’ dedi.

İLKHA

Bir cevap yazın