Akyazı 194. Eylem: Başörtüsüne tüm alanlarda özgürlük!

Son günlerde başörtüsüne şekil dayatması, belli alanlarda serbestlik dayatması gibi projeler ortaya konmaktadır. On yıllardır başörtüsü yasağına ses çıkartmayıp aksine yasağı uygulayanlara bravo çok yaşa demokratlar, laikler, Kemalistler diyenler bugün kalkmış Müslüman kadının iffeti olan başörtüsüne biçim vermek için ahkâm kesiyorlar.

Hiçbir kimsenin, hiçbir siyasinin, hiçbir kurumun idarecisi böyle haddini bilmez açıklama yapma hakkına sahip değildir.

Evet başörtüsü Allah’ın emri Kur’anın hükmüdür. Müslüman kadının dini bir vecibeyi yerine getirmesi, ifa etmesi en tabii doğal hakkıdır. Kesinlikle engellenemez. Açılan bir davayı red gerekçesi olarak yargı mensuplarının “başörtülü kızlarımızın da okuma hakkı vardır” kararına varmalarını sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.

YÖK başkanının başörtülü öğrencilerle ilgili yapmış olduğu açıklamalar, rektörlere yapılan tavsiyeler doğrudur, olumludur. Ancak yetersizdir. Kalıcı çözüm muhakkak sağlanmalıdır. Oyalama taktiklerine kanmayacağız. Başörtüsü tüm alanlarda serbest oluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Eğitimin tüm kademelerinde ilköğretimde, orta öğretimde ve yüksek öğretimde bütün çalışma alanlarında hiçbir şekilde başörtüsüne müdahaleyi kabul etmeyeceğiz. Özgürlük her alanda özgürlük demektir.

Yıllardır süren yasak kadınlara karşı ayrımcılık yapmaktır. Eğitim özgürlüğünü engellemektir. İnançlarını özgürce yaşamasına mani olmaktır. Sizden insaf acıma beklemiyoruz, hakkımızı alacağımızı söylüyoruz, onurlu mücadelemizi sürdüreceğimizi bilin diyoruz.

Başörtüsünü seçim malzemesi yaptırmayacağız. Özgürlüklerimizi, haklarımızı, inançlarımızı siyasilerin pazarlık konusu yapmalarına izin vermeyeceğiz. Başörtüsü sizin ikbal, makam ve mevki aracınız olmayacak bundan böyle.

Geçtiğimiz hafta içi askerlik görevini yerine getiremeyen Mustafa TATLI’ babası tarafından rapor almak üzere gölcük askeri hastanesine gider. Baba İlyas TATLI nizamiyede görevli subay tarafından sakalın var giremezsin der. Hasta oğlu ile kapıda bekletilir. Sakalını kestirmeden içeri alınmayan İlyas TATLI hasta olan oğlu için sakalını kestirmek zorunda kalır. Peygamber ocağında sakala karşı yapılan bu uygulamanın ne insani ne vicdani ne de hukukta yeri yoktur. Bu tür uygulamaları kınıyoruz.

Halkın inançlarına haklarına özgürlüklerine sahip çıkması jakoben dayatmalara zalimlere en büyük şamar olacaktır. Bugüne kadar susmadık bundan sonra da susmayacağız. Yaşasın tüm alanlardaki özgürlük mücadelemiz.

Gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Akyazı Mazlum-der Sözcüsü

İrfan ALEMDAR


Bir cevap yazın