Kocaeli 288. Eylem: Tutanak tutmayın, saygı duyun

Saygıdeğer basın mensupları ve başörtüsüne özgürlük davasını bugüne kadar bütün zorluklarla aleyhte estirilen rüzgarlara karşı sayısız protestolarla eylemlerle ve mitinglerle ve en önemlisi iman dolu kalplerinin ızdırabı ile yaşaran gözleri ile sahipsiz bırakmayan muhterem hanım ve erkek kardeşlerim.

Evet. Artık burada klişe haline gelen “zulüm 11 yaşında”, “başörtüsüne özgürlük” ve benzeri sözleri sarfetmeyeceğiz. Bugün geldiğimiz noktada hislerimizi daha net ve daha vurucu sözlerle ifade etmek zorundayız. Çünkü karşınızdaki fütursuz ve faşist güruh çok net ifadelerle yüzde 98 i müslüman olan bir milletin iman ettiği ilahi kelamı yalanlar pozisyona gelmişlerdir. Geldiğimiz noktada bütün bürokratik engeller ortadan kalkmışken yüksek öğretim kurumunun ve üniversite yönetiminin apaçık ifadelerle dekanlıklara ve bölüm başkanlıklarına ve hassaten öğretim üyelerine ayrı ayrı ve tek metin halinde gönderdikleri, anateması üniversitelerde başörtüsü serbestisi olan yazılara rağmen sınıf önlerinde kampüslerde ve kantinlerde başörtülü öğrenci avına çıkan, derslere başörtüsü ile girmek isteyen hanım kardeşlerimizi hiçbir resmi yaptırım olmamasına rağmen despot beyinleri ile ve kin dolu kalpleri ile tutanak tutmakla ve üstü kapalı olarak her şartta dersten bırakacağını ima ederek tehdit eden bu zihniyetin temsilcileri zulümlerine devam etmektedirler. Biz bu zalim zihniyete de bu zalimlerin hastalıklı beyinleriyle ortaya koydukları başörtüsü yasağının azad kabul etmez köle pozisyonundaki savunmacılarına da artık alıştık desek galiba yalan olmaz.

Kıymetli Basın Mensupları, Değerli arkadaşlar

Artık bunaldık.Ve içimizde bu duygu artık patlama noktasına geldi.Bizler uzun süredir başörtüsü mücadelesine devam eden insanlarız.Son süreçte hükümetin atmış olduğu olumlu adımlara rağmen bu meseleyi ülke gündeminde boğan zihniyeti de kınıyoruz.

Ve başörtüsü özgürlüğünü sadece Üniversite de çözme gayretinde olan, üniversite öncesi ve sonrasıyla ilgili topyekün bir çözüme başvuramayan hükümetin de uyarıcısı olarak şunları söylemek istiyoruz;

Seçim meydanlarında Türkiye siyasetine yeni bir soluk getireceğini, yarınların aydınlık ve özgür Türkiyesini kuracağını ve bu meyanda münferit olarak başörtülü hanım kardeşlerimizin maruz bırakıldıkları zulme son vereceklerini deklare ederek seçim sathımahali sonrasında muzaffer olan iktidarın adeta zafer sarhoşluğu içerisinde başörtüsüne özgürlük davasının yılmaz bekçilerini yıllardır oyalayan “efendim bu sorunun halledilebilmesi için toplumsal mutabakatın şart olduğunu” defalarca ifade eden iktidara alışamamıştık.Şimdi de bu çözümü tamamını ele almayan yetkilileri de kınıyoruz.Yapılanlar tahammül edilecek noktayı aştı ve artık bu zülme bir son verilmeli.

Son Olarak Üniversitemizde bulunan hocalarımıza seslenmek istiyorum.Bizler sizlerin bu yaklaşımlarınızdan çok rahatsısız.Bugün burada bir basın açıklamasıyla sizleri uyarıyoruz.Eğer bu yaklaşımınız devam ederse Yarın Üniversite içerisinde Onbinleri toplayarak oradan da seslenebiliriz.

TUTANAK tutmak yerine, Tehdit etmek yerine Saygı duymayı denemeniz daha insani olacaktır.

Bu tür hocalarımızın tehditine yenilmeyip Başörtülü arkadaşlarımızın da derslere girmeleri gerekmektedir.Sizler mücadelenizde taviz verdiğiniz sürece onlar baskın pozisyonunda devam edeceklerdir.

Başörtüsüne Özgürlük için Omuz Omuza…

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu


Bir cevap yazın