28 Şubat’ta babaları da ikna odalarına almışlar

28 Şubat sürecinde başörtülüleri üniversitelere almamak için üniversite koridorlarında “ikna odaları” kuran dönemin İÜ Rektör Yardımcısı Nur Serter, “ikna odaları”nda sadece öğrencileri değil, babalarını da ikna ettiklerini ileri sürdü.

Ulusal Stratej Merkezi’nin (USMER) düzenlediği “başörtüsü ve laiklik” konularının tartışıldığı panele katılan Serter, başörtüsü olayının tsunamiye dönüştüğünü söyledi.

Serter, “Yeni türban dalgasıyla karşı karşıyayız. Bu dalga diğerlerine benzemiyor, bu tsunamiye dönüşüyor. Bundan öncekiler üniversite öğrencilerinin üniversitelere türbanlı girmesiyle sınırlıyken -talepler en azından bununla sınırlı iken- bu kez çok kısa bir sürede ilköğretimden siyasete, devlet dairelerine kadar uzanan bir talepler zinciriyle karşı karşıya bırakıldık” dedi.

28 Şubat döneminde İstanbul Üniversitesi’nde başörtülü öğrencilerin başlarını açmalarını sağlamak için kurulan ‘ikna odaları’nın mucidi olarak bilinen Nur Serter, ikna odalarını da şöyle anlattı:

“O yıl İstanbul Üniversitesi’ne 10 bin yeni kayıt içerisinde 198 öğrenci bize geldi. Bunların bir kısmı örtüsünü bir kısmı da pardösüsünü çıkardı. Önemli bir kısmı özel hayatında da farklı giyinmeye başladı. Hatta 3 tanesi konuşmamız için babasını getirdi. Onlarla görüşüldükten sonra onlar da başlarını açtı. 198 öğrenciden sadece 1 tanesi kapalı kaldı. O da çok militanca davranıyordu.”

Serter, eşi Hilmi Serter’in ticarî faaliyetlerinden dolayı borçlandığı parayı ödemek için ev eşyasını satacağı haberlerinin de yalan olduğunu söyledi.

Kaynak: Yeni Asya


Bir cevap yazın