Rakel Dink: Adalet kanunlarla prangaya vurulmuş

Hrant Dink cinayeti davasında mahkeme katil Ogün Samast’ın çocuk mahkemesinde yargılanmasına karar verdi. Dink’in eşi Rakel Dink öğlen duruşmaya ara verildiğinde yaptığı açıklamada “Adalet kanunlarla prangalara vurulmuş. Hakimler de bunu uyguluyor” diye tepki gösterdi. Dava 7 Şubat 2011’e ertelendi.

Samast çocuk mahkemesine

Gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast olay sırasında 18 yaşından küçük olduğu için bundan sonra çocuk mahkemesinde yargılanacak.

Terörle Mücadele Kanunu’nda 15 yaşından büyük çocukların yetişkinlerle aynı şekilde yargılanmasını öngören düzenleme temmuzda yapılan değişiklikle kaldırıldı.

Özellikle Kürt bölgelerinde sokak eylemlerine katıldıkları iddiasıyla yargılanan çocukları ilgilendiren değişiklikten Samast da yararlandı. Mahkemenin bu sabah aldığı kararın ardından Samast duruşmadan çıkarıldı ve çocuk mahkemesine gönderildi.

Dink’i 19 Ocak 2007’de gazetesi agos’un önünde öldüren Samast 17 yaşındaydı.

Dink ailesinden tepki

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, savcı Mustafa Çavuşoğlu’nun görüşüne paralel olarak Samast’ın İstanbul Sultanahmet Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme başkanı Samast çıkarıldıktan sonra “taleplerimiz olacaktı” diyen avukatı Levent Yıldırım’a “Günaydın yani, senin orada oturma sıfatın bile kalmadı, sanık gitti sen oturuyorsun” dedi.

Mahkemenin kararına Dink’in kardeşi Hosrof Dink “Zamanında adaleti işletseydiniz bununla karşılaşmazdık. Dört yıl oldu, size sorumluluğunuzu hatırlatıyoruz” diye tepki gösterdi. Rakel Dink de yüksek sesle karara tepkisini dile getirdi.

Kaynak: BianetBir cevap yazın