Ece Nur Özel başını açmayınca sınıftan atıldı

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Hamravat İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencisi iken başörtülü olduğu gerekçesiyle sürgün edilen ve bin bir zorlukla başörtüsüyle okuluna devam eden Ece Nur Özel okula giden müfettiş tarafından sınıftan atıldı.

Ak Parti milletvekili ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül’ün çocuklarını okula başörtüsüyle göndermeye teşebbüs eden ailelere “Aileler mevzuata karşı koymakta direnirlerse, suç işliyorlar demektir. Bu iş daha ileriye giderse, o zaman çocuk aileden alınır” şeklindeki ilkel tehdidinin ardından başörtüsü zulmü farklı bir boyut kazandı.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Hamravat İlköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencisi iken başörtülü olduğu gerekçesiyle arkadaşlarından alınarak Vali Nafiz Kayalı YİBO’ya sürgün edilen Ece Nur Özel’in müfettiş tarafından zorla sınıftan atıldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre her gün olduğu gibi başörtülü olarak sabah dersine giren küçük Ece, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen H. A. adlı müfettiş tarafından tehdit ve hakaretlerle sınıftan çıkarıldı.

Ece Nur’un babası Murat Özel’den aldığımız bilgiye göre, sabah saat on sıralarında Ece Nur’un sınıfına giren müfettiş, Ece Nur’u zorla sınıftan çıkardı. Murat Özel, “kızım her gün olduğu gibi bugün de sürgün olarak gönderildiği okuluna başörtülü olarak gitti. Kızımın sınıftan zorla çıkarıldığına dair telefon geldi. Hemen okula gittim. Gittiğimde kızım ağlıyordu. Müfettişin başını açmaya çalıştığını buna izin vermeyince sınıftan zorla çıkarıldığını söyledi. Çok korkmuştu. Müfettişe buna hakkının olmadığını söyleyince aynı saldırganlıkla bana sözleriyle saldırdı. Provakasyon yapmak için geldiği açıktı. ‘Ne hakkı ulan, ne hakkı…’ diyerek bana tehditler savurdu. ‘Kim kim olduğumu biliyor musun” cümlesini tekrarlayarak üzerime yürüdü.”şeklinde konuştu.

Vali Nafiz Kayalı’da tansiyonun yükselmesi üzerine polisin okula çağrıldığı öğrenildi. Şu an müfettiş ve küçük Ece ile beraber karakolda bulunan Murat Özel, provakatör müfettiş hakkında suç duyurunda bulunacağını açıkladı.

Islah-Haber

Bir cevap yazın