Başörtülü öğrenciler sınıfa girince hocalar ders işlemedi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından İ.Ü.’ye gönderilen yazıyla başlayan süreç iyice karmaşık bir hal aldı. Üniversiteler arası farklı uygulamalar öğrencileri zor durumda bırakırken, çözüme yasal bir dayanak sağlanmaması ise uygulamaların devam etmesine olanak tanıyor. Son olarak Uludağ Üni. Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin derslere başörtülü girmeleri sebebiyle bu hafta pazartesi günü derse giren 3 öğretim üyesinin gün boyunca sınıfta boş boş oturduğu gündeme geldi.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. E.E.’nin ise öğrencilere, “Erdal Hoca bütün sınıfın önünde ‘Düne kadar başınızı açıyordunuz, şimdi ne değişti? Huzursuzluk çıkarıyorsunuz? Arkadaşlarınızın hakkını gasp ediyorsunuz” sözleriyle çıkıştığı belirtildi.

Çarşamba günü ‘Stabilize’ dersine giren Yrd. Doç.Dr. Mehmet Akansel’in başörtülü öğrencilere ağır sözler sarf ettiğini aktaran öğrenciler, şu bilgileri verdi: “Hoca başörtülü arkadaşlarımıza ağır laflar etti. Başörtülerini açmadıkları için arkadaşlarının hakkını gasp ettiklerini savundu. Sınıftakilerin başörtülü öğrencilere baskı yapmasını istedi. Derse biraz geç kalan başörtülü bir arkadaşımız eşarbı elinde olmasına rağmen hocadan ağır sözler işitti. Bunun üzerine rahatsızlanan arkadaşımız izin isteyip dışarı çıktı. Okul girişinde rahatsızlığı artınca bir öğretim görevlisi aracılığıyla hastaneye kaldırıldı.”

Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın